A Magyar Idők értesülése alapján, az ellenzéki kritikákat figyelembe véve, a terrorveszélyhelyzetet bevezető alaptörvény-módosítás tervezetében az eredetileg javasolt 60-ról 30 napra csökkentenék a a különleges jogrendet alkalmazó veszélyhelyzet idejét.
A rendkívüli állapot, szükségállapot, veszélyhelyzet, megelőző védelmi helyzet és váratlan fegyveres támadás esetén jelenleg lehetővé tett 30 jogkorlátozó intézkedésből hatot nem alkalmaznának a terrorveszélyhelyzet esetére.
Így a tervezetben már nem szerepel az ország védelme szempontjából fontos termékek, energiahordozók, fogyasztási cikkek készletezésének korlátozása és forgalmuk szabályozása.
Kikerült az intézkedések közül az import és az export korlátozása, a közbeszerzési eljárások felfüggesztése, továbbá a külföldiek beutazásának korlátozása vagy tilalma, az ország területén élő nem magyar állampolgárok jelentkezési kötelezettsége és a tartózkodásukra vonatkozó korlátozás, valamint a külföldi személyekkel és szervezetekkel való érintkezés és kapcsolattartás korlátozása vagy tilalma is.
A Honvédelmi Minisztérium várja a pártok javaslatait, és péntekre hívta megbeszélésre az ellenzéki frakciók képviselőit – tette hozzá a lap. Megkeresésünkre, hogy valóban a sajtóhíreknek megfelelően írták-e át a javaslatot, a tárca ezidáig nem reagált.
A szocialisták azonban nem vesznek részt a tárgyaláson, mert – mint írták – úgy vélik, hogy mivel a Honvédelmi Minisztérium ugyanazt "az országos felháborodást kiváltó" javaslatát küldte meg, amelyet januárban is a parlamenti pártok elé terjesztett, nincs mit megtárgyalni. Az ellenzéki párt szerint ez "a javaslat nem a magyar emberek biztonságáról, nem a terrorizmus elleni harcról, hanem pusztán a Fidesz korlátlan hatalmáról, a polgárok jogfosztásáról és az országgyűlési ellenőrzés kiiktatásáról szól".
Információink szerint a Jobbik és az LMP képviselői elmennek a honvédelmi tárca által meghirdetett egyeztetésre.