Az egészségügyi szűréseken való megjelenés fontos része a betegségek megelőzésének, ám a vizsgálatokon való tényleges részvétel messze a kívánatos szint alatt marad - ezt állapítja meg a Webbeteg internetes portál és a Szinapszis Kft. reprezentatív felmérése, amelyben ezer embert kérdeztek meg.
A megkérdezettek a legnagyobb arányban, 90 százalékban a tüdőszűrésen való részvétel fontosságát említették, de hasonlóan elfogadott az idősek körében a vérnyomásmérés, az EKG és a laborvizsgálat. A fiatalok elsősorban fogászati szűrésre járnak, a hölgyek esetében pedig a nőgyógyászat említése volt a leggyakoribb.
Általánosságban kijelenthető, hogy a szűréseken rendszeresen résztvevők aránya lényegesen magasabb az egészségügyi témák iránt érdeklődők körében, illetve hogy bizonyos szűrési típusok említése mindig a leginkább érintett krónikus betegek körében a legmagasabb.
Arra a felvetésre, hogy bizonyos egészségügyi szűréseket, például a tüdőszűrést oly módon kellene kötelezővé tenni, hogy azok elmulasztása szankcionálást vonna maga után, a felnőtt lakosság 72 százaléka teljes egyetértéssel reagált, és minden korosztály esetében támogatná ezt a kezdeményezést, mivel nagyon sok a beteg Magyarországon.
Az országos tiszti főorvos szerint nem támogatható, hogy az egészségügyi szűrések mindegyike kötelező legyen. Falus Ferenc az InfoRádióban kijelentette: a vizsgálatok népszerűsége a helyi szervezők hitelességétől és a lakosság szemléletmódjától függ.
Hanganyag: Gál Ildikó