eur:
412.84
usd:
391.14
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Felmentették a Ságvári Endre meggyilkolásával vádolt csendőrt

Felmentette a Legfelsőbb Bíróság a Ságvári Endre megölése miatt halálra ítélt és kivégzett Kristóf Lászlót. A testülethez a közelmúltban fordult a néhai nyomozó egyik hozzátartozója. Szerinte ugyanis koncepciós eljárás során, törvénysértő határozat született.

Ságvári Endre 1913-ban született Budapesten. A marxizmussal a jogi egyetemen ismerkedett meg. 1936-ban tisztviselő volt a fővárosi elöljáróságon, amikor belépett a Magyarországi Szociáldemokrata Pártba.

Előadásokat tartott, a baloldali ifjúsági mozgalom szervezésével foglalkozott. 1937 szeptemberében szervezte meg a Tompa utcai nyilasház elleni támadást, amiért 8 havi fogházra ítélték.

Illegalitásban

1942-től illegalitásba vonult, és továbbra is az ifjúsági mozgalommal foglalkozott. Fő szervezője volt a Batthyány emlékmécsesnél 1941. október 6-án lezajlott megmozdulásnak, és részt vett a Petőfi térnél 1942. március 15-én tartott háborúellenes akció szervezésében is.
1944-ben szerkesztette a Béke és Szabadság című lapot.

1944. július 27-én Budapesten, a Budakeszi úti Remiz Cukrászdában megkísérelték letartóztatni. Nem adta meg magát, lövöldözés tört ki, ahol Ságvári ugyan lelőtt három csendőrnyomozót, de a túlerő végzett vele.

Egy ide vonatkozó anekdota szerint, amikor a csendőrök a haldokló Ságvárihoz lépve személyazonossága felől kérdezték, a válasz annyi volt: "Harminckét nevem volt, találjátok ki melyik az igazi."

A történész szerint újra kell értelmezni megítélését

Ságvári Endre társadalmi elfogadottságára utal, hogy másfél évtizeddel a rendszerváltozás után is számos iskola és közterület viseli a nevét.

Mindazonáltal Ungváry Krisztián úgy véli, Ságvári megítélése is újraértelmezésre szorul. A történész az InfoRádiónak azt mondta: Ságvárit antifasizmusa miatt megilleti a tisztelet, de azt is látni kell, hogy moszkovita kommunistaként egy totális diktatúra megteremtője lett volna.

Háborús bűnösként végezték ki állítólagos gyilkosát

Ságvári Endre egyik állítólagos gyilkosát, Kristóf Lászlót tizenkét társával együtt 1959-ben állították bíróság elé. A koncepciós perben valamennyi vádlottat háborús bűnösnek mondták ki. Kristóf Lászlót és két társát halálra ítélték és kivégezték, a többiekre súlyos börtönbüntetéseket szabtak ki.

Az ügy 47 évvel az ítélet után fordulatot vehet a Legfelső Bíróságon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 28. 05:48
×
×
×
×