A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség helyettes szóvivője szerint az utóbbi években nem fordult elő, hogy a jogszabályban meghatározott értéktől a megengedett 5 százaléknál nagyobb mértékben tért volna el a fűtőérték.
Siklós Máté elmondta azt is: az illetékes gázszolgáltatóhoz és a Magyar Energia Hivatalhoz fordulhatnak panasszal azok a fogyasztók, akik szerint a megszokottnál alacsonyabb a gáz fűtőértéke.
Ha itt nem járnak eredménnyel, fordulhatnak a fogyasztóvédőkhöz is, a felügyelőségnek azonban nincs jogosítványa arra, hogy méréseket végezzen, vagy érdemben kivizsgálja ezeket az ügyeket.
MOL: a víz is hidegebb
A MOL Rt. üzleti és stratégiai kommunikációs vezetője szerint a hidegebb víz és a rosszabb állapotú készülékek miatt melegszenek télen lassabban az ételek és a radiátorok.
Kántor Sándor kizártnak tartja, hogy a lakossági gáz fűtőértéke alacsonyabb legyen az előírtnál. A vállalat 54 helyen méri a betáplált és a kibocsátott gázt, és eddig nem tapasztaltak eltérést.
A kommunikációs vezető az InfoRádiónak elmondta, műszakilag kivitelezhetetlen, hogy más anyaggal hígítsák a gázt. A leves főzése azért tart tovább, mert ilyenkor a csapból kifolyó víz is hidegebb. Hangsúlyozta: a gázkészülékeket is karban kell tartani, ugyanis ha eltömődik bennük valami, akkor a hatásfokuk is csökkenhet.
Gázművek: a helyszíni mérés drága
A Fővárosi Gázművek igazgatója is azt mondta: nem csökkent a gáz fűtőértéke. Csallóközi Zoltán hozzátette: rendszeresen végeznek kontrollméréseket, ezeknek az eredményeit pedig kérésre minden fogyasztónak a rendelkezésére bocsátják.
Mérést a fogyasztók kérésére, külön is elvégeznek, ez azonban igen drága. A helyszíni vizsgálat bonyolult, a mintát ezért az Országos Mérésügyi Hivatalba küldik.
Alacsonyabb a gáznyomás
A mérésügyi hivatal főosztályvezetője az InfoRádió megkeresésére azt mondta: a mérés költsége elérheti a több 10 ezer forintot is. Schmalhofer Károly szerint ilyen vizsgálatot nem is végeztek még Magyarországon.
A főosztályvezető is kizárta, hogy csökkent volna a gáz fűtőértéke. Szerinte a melegítés azért tart tovább télen, mert a hideg miatt alacsonyabb a gáz nyomása. Időegység alatt kevesebb gáz folyik át a rendszeren, eközben azonban kevesebb gázt is használunk.
A kecskeméti gyorshajtó kapott egy 468 ezres csekket, aztán még valamit