eur:
392.93
usd:
366.33
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin

Meggondolta magát a gambiai elnök

Az állami tévében sugárzott tövid beszédben jelentette be szombat hajnalban hivatalosan Yahya Jammeh, Gambia leváltott elnöke, hogy lemond a hatalomról.

"Azt hiszem, nem szükséges akárcsak egyetlen csepp vért sem kiontani" - mondta a hatalomhoz az utolsó utáni pillanatig is ragaszkodó leváltott elnök, aki alulmaradt az ellenzék közös jelöltjével szemben a december eleji elnökválasztáson. Először elismerte ugyan vereségét, de később meggondolta magát, és szabálytalanságokra hivatkozva új választást követelt.

A nemzetközi közösség egyértelműen a bukott elnök értésére adta, hogy távoznia kell a hatalomból, át kell adnia az államfői posztot a választáson győztes Adama Barrownak. A Nyugat-Afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) azt is világossá tette, hogy kész katonai erővel eltávolítani Jammeh-t, ha szükséges, és ő nem távozik önként.

Yahya Jammeh mandátuma szerda éjfélkor lejárt, Barrow a biztonságáért aggódva viszont Szenegálba menekült, ahol letette a hivatali esküt. A gambiai törvényhozás úgy próbálta meg a hatalomban tartani Jammeh-t, hogy rendkívüli állapotot hirdetett, és három hónappal meg akarta hosszabbítani az elnök megbízatását.

Miután Jammeh nem volt hajlandó önként távozni, csütörtökön az ECOWAS csapatai behatoltak Gambiába, hogy kikényszerítsék távozását. A hadműveletet nem sokkal később felfüggesztették, hogy egy utolsó lehetőséget adjanak Jammeh-nek, hogy vérontás nélkül távozzon az ország éléről és elhagyja Gambiát. A helyi hadsereg eleve közölte, hogy nem állják útját az ECOWAS erőinek, nem állnak ki Jammeh mellett, "nem látnak okot a harcra". Így a nyugat-afrikai erők ellenállás nélkül nyomulhattak előre Gambiában.

A közvetítésben részt vevő mauritániai elnök pénteken jelentette be, hogy sikerült megállapodni, Jammeh lemond az elnökségről. Az egyezség részletei egyelőre nem ismertek, de Jammeh egészen biztosan nem marad az országban. Adama Barrow ezzel kapcsolatban kijelentette: Gambiában véget ér "a félelem uralma".

Yahya Jammeh 1994-ben vértelen puccsal vette át a hatalmat a Szenegálba ékelődő, aprócska nyugat-afrikai országban, amely az Atlanti-óceán és a Gambia folyó partján fekszik. Tekintélyelvű, elnyomó kormányzása mellett a azzal került be a hírekbe, hogy pár éve azzal rukkolt elő: gyógyfüvekkel képes gyógyítani az AIDS-t.

Címlapról ajánljuk

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

Az elmúlt években újra emelkedett a Diszkont Kincstárjegyek (DKJ) aránya a magyar adósságfinanszírozáson belül, azt követően, hogy 2015-2021 között jelentősen visszaesett az állományuk. A Diszkont Kincstárjegy fontos likviditáskezelési eszköz, ezzel tudja ugyanis a finanszírozási igény rövidtávú ingadozását simítani az állam. 2024-ben fontos változások tapasztalhatók ezen a piacon, jelentősen csökkenhet a forgalomban lévő sorozatok száma és hamarosan elindulhat a csereaukciós rendszer.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×