eur:
393.01
usd:
366.42
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin

Nincs gáz a gázellátással

Magyarország energiaellátása biztonságos, a tárolókban megfelelő mennyiségű gáz van, emellett a hazai termelés és az import biztosítja az ellátást - mondta Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) energiaügyért felelős államtitkára.

Az államtitkár kifejtette: a rendkívüli hideg miatt az energiaigény nő, a napi földgázfogyasztás duplája az éves átlagosnak. Jelenleg körülbelül napi 87 millió köbméter gázt fogyaszt az ország, ebben benne van a lakosság és az ipari fogyasztók is.

Hozzátette, ha a rendkívüli időjárás hosszabb ideig tartana, szükség esetén meg tudják nyitni a stratégiai gáztárolót, emellett a szolgáltatók megfelelő energiamennyiséget biztosító kereskedelmi szerződéssel rendelkeznek, tehát az esetleges hiányt pótolni tudnák.

Aradszki András hangsúlyozta, előrelátó volt a kormány, amikor 2013-tól három lépésben 25 százalékkal csökkentette az energiaárakat. A rezsicsökkentés megkezdése óta a magyar lakosság összesen 910 milliárd forint megtakarítást tudott elérni - közölte.

Az államtitkár kiemelte, a 2010 előtti időszakban mintegy 1000 milliárd forint extraprofitot vittek ki a szolgáltatók az országból, a rezsicsökkentéssel ezt visszaadták a magyar embereknek.

Kitért arra, hogy 2010-ben a lakosság fizetőképességéhez képest Magyarországon volt az egyik legdrágább az energia Európában. Hozzátette: ma Magyarországon a második legolcsóbb a gáz, és a harmadik legolcsóbb az áram ára az Európai Unióban. Példaként említette, hogy a rezsicsökkentés évi 110 ezer forint megtakarítást jelent egy családi házban élő négytagú családnak.

Aradszki András közölte, a brüsszeli szándékok szerint a szabályozott árakat megszüntetnék, ezáltal a piacnak szolgáltatnák ki a családokat, és meg kellene fizetniük azt az árat, amit az EU más országaiban a fogyasztók többsége meg tud fizetni.

Az államtitkár úgy fogalmazott, a tények nem azt igazolják, hogy a piaci árak olcsóbbak lennének a szabályozott áraknál. Ezért felelőtlenség lenne megengedni, hogy ne szabályozott árakon tudják szolgáltatni az energiát a magyar polgároknak.

Kijelentette: a jövőben is mindent meg fognak tenni, hogy a jelenlegi kedvező helyzetet megvédjék, Brüsszel ne tudja érvényesíteni Magyarországgal szemben a rezsicsökkentés értékeinek megszüntetését.

Aradszki András kérdésre válaszolva elmondta: vizsgálják a további rezsicsökkentés lehetőségét. Mivel Magyarországon most is olcsó az energia az uniós országokhoz képest, így nagy mozgástér jelenleg nincs, de a jövő hozhat kedvező változásokat. Amikor lehetőség nyílik rá, az ellátásbiztonságot is szem előtt tartva a magyar kormány lépni fog az emberek érdekében - hangsúlyozta az államtitkár.

Címlapról ajánljuk

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

Az elmúlt években újra emelkedett a Diszkont Kincstárjegyek (DKJ) aránya a magyar adósságfinanszírozáson belül, azt követően, hogy 2015-2021 között jelentősen visszaesett az állományuk. A Diszkont Kincstárjegy fontos likviditáskezelési eszköz, ezzel tudja ugyanis a finanszírozási igény rövidtávú ingadozását simítani az állam. 2024-ben fontos változások tapasztalhatók ezen a piacon, jelentősen csökkenhet a forgalomban lévő sorozatok száma és hamarosan elindulhat a csereaukciós rendszer.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×