A sokat vitatott és nagy felháborodást kiváltó sajtótörvény módosításának főbb pontjait Daniel Krajcer kulturális miniszter ismertette. A javaslat szerint korlátozzák a közszereplők válaszadási jogát a médiában. A politikusok és a köztisztviselők abban az esetben nem élhetnek majd a válaszadás lehetőségével, ha a sérelmezett kijelentés a közfeladatuk ellátásával kapcsolatos.
Magánszemélyként továbbra is kérhetik, hogy reagálhassanak a jogaikat sértő hírekre, írásokra.
A miniszter szerint a magánszemélyként kért válaszadási lehetőség alkotmányos jog, amelytől a közszereplőket sem szabad megfosztani.
Korábban az átlagpolgárok, a cégek és a politikusok is csak akkor kérhettek helyreigazítást az újságoktól, lapoktól és hírügynökségektől, ha hamis információkról volt szó. A Fico-kormány idején, 2008 júniusában elfogadott sajtótörvény biztosította, hogy az érintettek válaszát a médiának igaz állításokat tartalmazó cikkek esetében is kötelező közölnie.
A jelenlegi törvény kiváltotta a kiadók, az ellenzék és a nemzetközi szervezetek tiltakozását; mindannyian attól tartottak, hogy veszélybe kerül a sajtószabadság. A napilapok annak idején - címoldalaikon - kétszer is tiltakoztak a jogszabály ellen.
A kulturális minisztérium törvénymódosító javaslatát most tárcaközi egyeztetésre bocsátják, és a tervezett változtatások várhatóan jövő júniustól lépnek hatályba, de csak akkor, ha azokat a parlament és az államfő is elfogadja.
Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni