eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Védőfelszerelést viselő orvosok és ápolók megfordítnak egy beteget a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályon a Szent László Kórházban 2021. április 12-én.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Rossz hír: a delta variáns súlyosabb betegséget okozhat, mint a Covid-19 más változatai

A koronavírus gyorsan terjedő delta variánsa súlyosabb betegségeket okozhat és fertőzőbb, mint a Covid-19 más változatai - áll az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) belső jelentésében, amelyből pénteken a The Washington Post és a The New York Times amerikai napilapok közöltek részleteket.

A The Washington Post beszámolója szerint a belső dokumentum arra sürgeti az amerikai egészségügyi tisztviselőket: "ismerjék el, hogy a háború megváltozott". A lap által idézett - még hivatalosan nem publikált - adatok azt mutatják, hogy a COVID-19 ellen beoltott személyek ugyanolyan könnyen továbbadják a delta variánst, mint a még be nem oltott emberek. A Post beszámolója szerint a dokumentumban szó esik az egészségügyi szakemberek aggályairól azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi oltások hatékonyak-e a delta variánssal szemben és szükség van-e egy esetleges emlékeztető oltás beadására.

Rochelle Walensky, az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ igazgatója pénteken a CNN amerikai hírtelevíziónak azt mondta: "Az embereknek meg kell érteniük, hogy nem farkast kiáltunk. Ez komoly. Ez (a delta variáns) az egyik legfertőzőbb vírus, amit ismerünk." A CDC kedden adott ki útmutatást arra vonatkozóan, hogy a beoltott embereknek is maszkot kellene viselniük beltéren, a járványügyi szempontból kockázatos régiókban.

A The New York Times, amely a dokumentum másolatát is megszerezte, arról számolt be, hogy a delta variáns fertőzőbb lehet, mint a SARS, az Ebola, a közönséges náthát, az influenzát és a himlőt okozó vírusok, és ugyanolyan fertőző, mint a bárányhimlő. Egy a lapnak nyilatkozó szövetségi tisztviselő azt mondta: az ügynökség "komolyan aggódik a beérkezett adatok ismeretében, amelyek azt mutatják, hogy a delta variáns olyan komoly fenyegetést jelent, amely azonnali cselekvést igényel".

Joe Biden amerikai elnök csütörtökön szigorúbb járványügyi követelményeket jelentett be az amerikai szövetségi kormány alkalmazottjaival szemben, hogy a koronavírus elleni oltásra ösztönözze őket, illetve a többi amerikai munkavállalót is. Biden úgy fogalmazott: "a járvány elleni harcnak még koránt sincs vége."

A szövetségi alkalmazottakra és a szövetségi szervekkel szerződésben állókra vonatozó szigorúbb előírások értelmében mindnyájuknak fel kell mutatniuk a munkahelyükön "az oltási státuszukat" bizonyító dokumentumokat. Aki nem tudja bizonyítani, hogy megkapta a teljes oltást, kötelezően maszkot kell viselnie a munkahelyén, bárhol is dolgozzék, illetve be kell tartania a közösségi távolságtartás szabályait más alkalmazottakkal vagy a hivatalokba látogatókkal érintkezve. Emellett hetente egyszer vagy kétszer koronavírus-teszten kell átesniük, de korlátozni fogják számukra a hivatalos utakat is.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×