Infostart.hu
eur:
386.1
usd:
331.6
bux:
120651.59
2026. január 14. szerda Bódog
Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű, koronavírus elleni vakcináinak újabb szállítmánya a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának épületében Kecskeméten 2021. február 15-én.
Nyitókép: MTI/Ujvári Sándor

AstraZeneca-ügy: meggondolhatják magukat a németek

Az AstraZeneca koronavírus elleni oltásának adhatóságával kapcsolatos ajánlás értelmében eddig 65 év alattiaknak kínálták a vakcinát, melyből adagok százmilliói hevernek Németországban felhasználatlanul. A Német Immunológiai Társaság elnöke azt kéri, a friss eredmények fényében változtassanak ezen a javallaton.

Angela Merkel élő tévéadásban történő beoltása lenne a legjobb kampány az AstraZeneca vakcinája mellett, vélekedik Carsten Watzl, a Német Immunológiai Társaság vezetője. A szakember szerint országa mindenképpen kénytelen lesz változtatni a vakcinával kapcsolatos eddigi, 65 év alattiakra vonatkozó ajánláson, írja a BBC. A közelmúltban Skóciából olyan adatok érkeztek, amelyek bizonyítják, hogy a vakcina az idősebb korosztály tagjait is megvédi a fertőzésről, így pazarlás azt nem beadni, miközben a harmadik hullám markában tartja Németországot is.

Az uniós gyógyszerengedélyezési hatóság januárban adott vészhelyzeti használatba vételi engedélyt a gyógyszergyárnak az Oxfordi Egyetemmel közösen fejlesztett vakcinájára, de kezdettől fogva voltak olyan szkeptikus államok, amelyek nem bíztak abban, hogy az oltás az idősebb korosztályban is hatékony. Franciaország és Olaszország Németországhoz hasonlóan aggályának adott hangot, Emmanuel Macron francia elnök akkor egyenesen úgy fogalmazott, az oltás "kvázi hatástalan" az idősebb lakosság számára, amit a britek már ekkor is cáfoltak. Németországban mindenesetre ennek eredményeképp a rendelkezésre álló

1,17 millió adagból csak 300 ezret adtak be eddig.

Nagy-Britanniában minden korcsoport számára ajánlják az oltást, és Watzl szerint hamarosan Németországban is erre fognak változtatni.

"Annak érdekében, hogy elérjük immunizációs céljainkat, használnunk kell ezt az oltást is. Tudjuk, hogy ebben a korosztályban is működik, a skót adatok bizonyítják az immunválaszt, az időseket megvédi a súlyos megbetegedéstől ez a vakcina" - fogalmazott.

Watzl szerint várható, hogy Németország is változtat ennek fényében ajánlásán. Pénteken Thomas Mertens, a németországi vakcinatanács vezetője arról beszélt, hogy a nagyon közeli jövőben újfajta ajánlást tesznek majd közzé az oltásról, ehhez csak további adatokat várnak a skót kutatás készítőitől.

"Sosem kritizáltuk az oltást, amely nagyon jó"

- fogalmazott.

Németországban eddig 2,4 millió ember kapta el az új koronavírust, a halálos áldozatok száma 70 ezer fölött van. A december óta tartó szigorú korlátozások ellenére aggasztóan magas az országban az új fertőzöttek napi száma: a múlt héten 100 ezer emberre ár 59,3 fertőzött jutott, ami emelkedés az előző heti 57-hez képest.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

„Alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államok és Dánia között Grönland jövőjéről, de folytatódnak a tárgyalások a vita rendezése érdekében – jelentette ki Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter Washingtonban szerdán éjjel, miután Grönland külügyminiszterének oldalán tárgyalt J. D. Vance amerikai alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel. Az Egyesült Államoknak továbbra is célja a Grönland felletti ellenőrzés megszerzése – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a tárgyalások után.
inforadio
ARÉNA
2026.01.15. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Szakadatlan a feszültség a Közel-Keleten. Sajtóhírek szerint Donald Trump több opciót is mérlegelhet egy Irán elleni esetleges katonai beavatkozás kapcsán, miközben a teheráni rezsim brutálisan lép fel az országszerte zajló tüntetésekkel szemben. A német hatóságok arra figyelmeztetik a légitársaságokat, hogy kerüljék el az iráni légteret, a brit kormány pedig ideiglenesen bezáratta teheráni nagykövetségét a Politico értesülései szerint.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×