eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: YouTube / Sergio Grosjean

Elhűltek a régészek, amikor kiderült, milyen régi az indonéziai barlangrajz

Több mint 20 ezer évvel régebbi, mint a ma ismert legősibb európai barlangfestmény.

Óriási felfedezést közölt a Qubit a Nature magazinban megjelent tanulmány alapján.

Az eddig ismert legősibb emberi műalkotásnak aposztrofálják azt a barlangrajzot, amelyre Indonézia egyik szigetén bukkantak még 2017 végén, de a kormeghatározással csak mostanra végeztek ausztrál régészek az úgynevezett urán-tórium kormeghatározásos módszer segítségével. Csak összehasonlításképp: Európában 21 ezer éves a legrégebbi ismert barlangrajz.

Az indonéziai lelet egy 4,5 méter széles festmény, rajta nyolc emberszerű figura vadászata jelenik meg két disznóra és négy törpebivalyra.

A régészek szerint a félig ember, félig állat lények ábrázolása arra utal, hogy már jóval korábban megjelent az ember és állat kapcsolatának vallási, transzcendens felfogása, mint az eddig sejthető volt.

A 44 ezer éves alkotáson a fejlett ábrázolási kultúra már minden ismert eleme megjelenik, beleértve a figurativitást, a cselekményábrázolást, illetve a félig ember, félig állat jellegű mitologikus, vallási megjelenítést.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×