eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Pervitinnel doppingoltak a vb-győztes németek 1954-ben

Az 1954-ben világbajnoki címet szerző német labdarúgó-válogatott több tagját is egy pervitin nevű készítménnyel segítették a csapat orvosai - derült ki abból a tanulmányból, amely a német sport doppinggal kapcsolatos eseteit vizsgálja 1950-től kezdve napjainkig. A pervitin amfetaminszármazék, amely mai mércével mérve egyértelműen doppingnak minősül, és így tiltólistán szerepel - számol be a Nemzeti Sport internetes kiadása.

Tavaly júliusban a münsteri Wilhelm Egyetem és a berlini Humboldt Egyetem kutatócsoportja a Német Olimpiai Bizottsággal karöltve kezdte meg a szálak felgöngyölítését, a projekt 450 ezer eurós támogatást kapott. A kutatások először a volt Német Szövetségi Köztárság területén élőkre irányultak, jövőre a Német Demokratikus Köztársaságban tapasztaltak eredményeiről kell beszámolót készíteniük.

A most közzétett tanulmány szerint több német játékos is kapott pervitint a csapat masszőrjétől, miközben az érintett futballisták abban a tudatban voltak, hogy szimpla C-vitaminnal segítik regenerálódásukat.

A pervitin egy teljesítményfokozó és koncentrációt elősegítő készítmény, amely 1954-ben már csaknem húszéves múltra tekintett vissza, de a sportolókra kifejtett jótékony hatása is évek óta ismert volt. A második világháborúban német és amerikai katonák is használták.

A pervitin mellett a benzidrin is hasonló hatást fejtett ki. A kutatásokkal párhuzamosan a sportban is elismertséget szereztek maguknak az amfetamin készítmények, így a második világháborút követően az NSZK-ban folytatták az ez irányú vizsgálatokat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül
tudósítónktól

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz katona. Most rács mögé kerül. Oroszországban őrizetben várja az ellene induló korrupciós nyomozást Tyimur Ivanov védelmi államtitkár, akit az egyik leggazdagabb egyenruhásként írtak le. Igatlanportfólió, autókollekció, svájci síelések és a celebekkel való bulizás – a hivatalnok playboyhoz méltó életet élt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Háborús eszkaláció, egyelőre szóban

Háborús eszkaláció, egyelőre szóban

Mégis mi a csuda ütött Emmanuel Macronba? A francia államfő Ukrajnába csapatok küldését belengető mondatai után a fél világ, és egész Franciaország, ezt találgatta. Bármi is volt mögötte, Putyin elnök rögvest jelezte: Moszkva – a maga atomhatalom mivoltában – áll elébe. Mire Macron válasza sem késett: Párizs cseppet sem fél, neki is méretes atomarzenál áll a rendelkezésére. Diplomáciai körökben rég volt példa ennél kevésbé épületes, és főleg ennél veszélyesebb eszmecserére. Ami kérdések tömegét veti fel: mi motiválja Macront, ki miként reagál a nyugati szövetségben, mit szól az egészhez az Egyesült Államok? És leginkább: vajon immár tényleg közvetlen hadviselő féllé válhat-e a NATO?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×