eur:
411.04
usd:
394.53
bux:
79365.5
2024. november 22. péntek Cecília
A lengyel 16. gépesített hadosztály által közreadott képen az Európai Unióba igyekvő migránsok a lengyel határt védő szögesdrótkerítés fehérorosz oldalán, az előtérben lengyel katona a kelet-lengyelországi Kuznica térségében 2021. november 8-án. A lengyel-fehérorosz határon feszültség alakult ki a Fehéroroszország felől az Európai Unióba igyekvő több ezer migráns miatt. A lengyel hatóságok november 12-i becslése szerint 3-4 ezer migráns tartózkodik a fehérorosz-lengyel határ mentén, és a számuk folyamatosan gyarapodik.
Nyitókép: Az Európai Unióba igyekvő migránsok a lengyel határt védő szögesdrótkerítés fehérorosz oldalán, az előtérben lengyel katona a kelet-lengyelországi Kuznica térségében 2021. november 8-án. MTI/EPA/Lengyel 16. gépesített hadosztály

Az ET emberi jogi biztosának nem tetszik, ami a lengyel határon folyik

A nemzetközi humanitárius jogba ütközőnek nevezte az Európa Tanács emberi jogi biztosa a lengyel hatóságok által a lengyel–fehéororosz határra érkezők szinte automatikus visszafordítását - olvasható a strasbourgi székhelyű testület szerdai közleményében, amelyben nyilvánosságra hozták a biztosnak az ügyben a lengyel miniszterelnökhöz és a lengyel felsőház elnökéhez a múlt héten írt levelét.

Donald Tusk kormányfőhöz intézett levelében Michael O'Flaherty kiemelte, hogy a visszatoloncolások ellentétesek a varsói kormánynak az emberi jogok terén vállalt kötelezettségeivel.

Malgorzata Kidawa-Blonska szenátusi elnökhöz címzett soraiban pedig aggodalmát fejezte ki azon törvénytervezet miatt is, amely egyes, a határra vezényelt állami szervezetek tagjait felmentené a büntetőjogi felelősség alól, amennyiben - "bizonyos körülmények között" - például fegyverhasználatra kényszerülnének.

Felszólította egyúttal a lengyel felsőház tagjait, hogy ne fogadják el a javaslatot a jelenlegi formájában.

Bár közleményében Flaherty jelezte, "tisztában van azzal, hogy a lengyel hatóságok a határ menti migrációs helyzet során összetett és komoly feladatot látnak el", kiemelte: "a nemzetbiztonságra történő hivatkozás nem adhat felhatalmazást olyan intézkedések életbe léptetésére, amelyek összeférhetősége az emberi jogi normákkal megkérdőjelezhető".

Lengyelország - továbbá Litvánia és Lettország - határa 2021 óta fokozott migrációs nyomás alá került Fehéroroszország irányából. Az Európai Unió azzal vádolja Aljakszandr Lukasenka fehérorosz vezetőt, hogy a migrációs válság megszervezésével torolja meg a nyugati szankciókat. Lukasenka tagadja ezt.

Közben folyamatosak a lengyel-fehérorosz határon az összetűzések a katonák és az Európa felé törekvő migránsok között.

Már egy lengyel katona is életét vesztette amikor egy illegális bevándorló a házi készítésű lándzsájával leszúrta.

Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×