Andrij Melnyk – mint a német sajtó emlékeztetett – állomáshelyén az elmúlt hetekben a diplomáciában szokatlan élességgel bírálta a német kormányt, sérelmezve, hogy nem támogatja kellő mértékben az orosz háború sújtotta Ukrajnát. A nagykövet mindenekelőtt azt rótta fel, hogy Németország – több nyugati országtól eltérően – nem küld nehézfegyvereket Kijevnek.
Nem kímélte Olaf Scholz kancellárt sem, akinek felrótta, hogy kollégáitól eltérően sokáig nem volt hajlandó Ukrajnába látogatni. Bejárta a nemzetközi és ezen belül a magyar sajtót is az a kijelentése, amellyel
a német kancellárt – hibás fordítással – "sértett májkolbásznak" nevezte.
A nagykövet valójában arról beszélt, hogy Scholz játssza a sértődöttet, amiért nem hajlandó Kijevbe látogatni. A kancellár akkoriban azt sérelmezte, hogy Kijev nem fogadta Frank-Walter Steinmeier német államfőt.
De kijutott Scholznak a kancellár davosi beszéde után is. Melnyk kifogásolta, hogy Ukrajna remélt uniós csatlakozásával kapcsolatban nem hangzott el semmifajta biztató jelzés a kancellár részéről.
"Ehhez minden bizonnyal hiányzik a vezetői képesség és a bátorság"
– jelentette ki.
Legutóbb viszont olyan diplomáciai botrányt okozott, amellyel nemcsak Berlinben, hanem Varsóban is megbotránkozást keltett. Az ukrán diplomata ugyanis német újságírónak nyilatkozva védelmébe vette a hírhedt ukrán nacionalista, Sztyepan Andrijovics Bandera személyét. Szerinte ugyanis nincs bizonyíték arra, hogy az ukrán nacionalista vezető, Bandera hívei tömegesen gyilkolták volna a zsidókat.
„Bandera nem volt zsidók és lengyelek tömeggyilkosa"
– fogalmazott a nagykövet, akinek kijelentése Lengyelország mélységes felháborodását váltotta ki.
Bandera az Ukrán Nacionalisták Szervezete radikális szárnyának ideológiai vezetője volt. Körei, a nyugat-ukrajnai nacionalista partizánok voltak felelősek az 1943-as kitelepítésekért, amelyek során lengyel civilek tízezreit gyilkolták meg. A náci kollaboránsnak tartott Bandera a második világháború után Németországba költözött, ahol 1959-ben a KGB egyik ügynöke meggyilkolta.
A lengyel tiltakozás nyomán az ukrán külügyminisztérium is elhatárolódott saját nagykövetétől.
Melnyk egyébként legutóbbi nyilatkozatában hangsúlyozta azt is, hogy szereti Németországot. "Nem jöttem volna Németországba, ha nem szeretném a német nyelvet, a német kultúrát, és nem tisztelném a német embereket" – fogalmazott a diplomata, aki a jövőben mindezt már csak Kijevből teheti.