eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Ferdinand Bongbong Marcos Junior, a néhai Fülöp-szigeteki diktátor, Ferdinand Marcos fia sajtótájékoztatót tart Mandaluyongban 2022. május 11-én. A Fülöp-szigetek választási bizottság adatain alapuló számítások szerint a 64 éves ifjabb Ferdinand Marcos behozhatatlan előnyre tett szert a két nappal ezelőtt rendezett választáson, így ellenfelei már nem tudják megfordítani a végeredményt.
Nyitókép: MTI/EPA/Francis R. Malasig

A Kína elleni háborútól óv a Fülöp-szigetek megválasztott elnöke

A "hidegháborús mentalitás" ellen szólalt fel ifjabb Ferdinand Marcos a Facebookon is közzétett beszélgetésben, hangsúlyozva: hazája minden országgal baráti kapcsolatot kíván ápolni.

"Nem mondhatja meg senki kívülről, hogyan vezessük az országot" - fogalmazott az új elnök, leszögezve: Manila "nem tartja magát a régi, hidegháborús, befolyásolásra törekvő övezetekben megszokott gondolkodásmódhoz".

"A szuverenitásunk szent, nem adjuk fel semmiért" - jelentette ki, hangsúlyozva, hogy a Fülöp-szigetek "egyetlen négyzetmétert sem enged" a tengerparti övezetre formált jogaiból.

Ifjabb Ferdinand Marcos megemlítette Kínát, s jóllehet hangoztatta, hogy nem szabad tovább élezni a Peking és Manila közötti konfliktust, a vitás kérdésekről pedig párbeszédet kell folytatni, leszögezte azt is, hogy e párbeszédek során Manila "határozottan lép fel".

"Nem szabad velük háborúba sodródnunk. Ez most az utolsó, amire szükségük van" - fogalmazott.

Kína a nyersanyagokban gazdag, 3,5 millió négyzetkilométernyi Dél-kínai-tenger szinte egészét magának követeli, és több, katonai célokra kiépített, mesterséges szigetet hozott létre a térségben. A tenger egyes részeit viszont a Fülöp-szigetek, Vietnam, Malajzia, Brunei és Tajvan is magáénak tartja.

A kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatban az elnök elismerte, hogy továbbra is problémát jelent az országban.

Marcos emellett hangsúlyozta: kiemelt fontossággal kezelik majd az ország gazdaságát, elsősorban a növekvő infláció és a munkanélküliség problémáját.

Manila a koronavírus-járvány alatt rendkívül nagy adósságot halmozott fel.

A néhai diktátor, Ferdinand Marcos fia földcsuszamlásszerű győzelmet aratott a május 9-i elnökválasztáson, több mint 31,6 millió voksot kapott, 60 százaléknyi szavazatot. Ő az első elnökjelölt, akinek sikerült abszolút többséget szereznie azóta, hogy apját 1986-ban megbuktatták, és családja amerikai száműzetésbe kényszerült.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×