eur:
407.43
usd:
380.14
bux:
76250.51
2024. november 9. szombat Tivadar
Magdalena Andersson svéd miniszterelnök nyilatkozik az Európai Unió brüsszeli csúcsértekezletére érkezőben 2021. december 16-án.
Nyitókép: MTI/EPA/AFP pool/Kenzo Tribouillard

Svédország nyugtatja a törököket

A NATO-csatlakozás a tét.

Svédország biztosította Törökországot, hogy nem küld sem pénzt, sem fegyvert "terrorszervezeteknek".

Recep Tayyip Erdogan török elnök múlt szerdán a TRT török állami televízióban kijelentette, hogy Törökország továbbra sem támogatja Svédország és Finnország NATO-csatlakozását, ugyanis a két észak-európai ország szerinte több módon is támogatja a terrorszervezetnek minősített Kurdisztáni Munkáspártot (PKK).

"Nem utalunk pénzt a terrorszervezeteknek, természetesen fegyvert sem küldünk" - mondta Magdalena Andersson svéd miniszterelnök stockholmi sajtótájékoztatóján.

A svéd kormányfő kijelentette, hogy el akarja oszlatni a török vádakkal kapcsolatos félreértéseket.

Ankarában szerdán kezdi meg tárgyalásait a svéd és a finn küldöttség, azzal a céllal, hogy feloldják a NATO-csatlakozásukkal szembeni török ellenkezést. A két skandináv ország a múlt héten nyújtotta be hivatalos felvételi kérelmét a NATO-ba.

Törökország, amely 1952 óta tagja az észak-atlanti szövetségnek, és vétójoga van, hétfőn közzétette azoknak a feltételeknek a listáját, amelyek teljesítése esetén eláll a vétótól.

Ankara egyebek mellett a Svédországban tartózkodó, általa terroristának tartott PKK-tagok, illetve az azzal szövetséges Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd milícia tagjainak kiadatását követeli. Azzal is vádolja Svédországot, hogy bejelentést tett 376 millió dollár (135,7 milliárd forint) segély nyújtásáról a PKK és a YPG részére, valamint fegyverek, egyebek mellett páncéltörő fegyverek és drónok szállításáról. Törökország a 2019 októberben indított észak-szíriai török offenzíva miatt elrendelt svéd fegyverszállítási embargó feloldását is követeli.

Recep Tayyip Erdogan közben bejelentette, hogy új hadműveletet készítenek elő Szíria északi részében a kurdok ellen. A hadművelet részleteit csütörtökön tárgyalják meg a török nemzetbiztonsági tanács ülésén, amelyen katonai és hírszerzési vezetők vesznek részt.

Ankara, amely 2016 óta három hadműveletet indított az YPG ellen, 30 kilométeres "biztonsági övezetet" akar létrehozni déli határa mentén. Ez utóbbi lehetővé tenné, hogy elzárja Törökországot az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni harc idején az Egyesült Államok támogatását élvező YPG egységeitől.

Washington kedden figyelmeztette Törökországot, hogy ne indítson semmilyen új hadműveletet Észak-Szíriában, mert azzal az amerikai katonákat veszélyeztetné.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.11. hétfő, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×