eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
SOUTH SUDAN - MARCH 3:  Child soldier is seen in military uniform in the South Sudan Democratic Movement/Army (SSDM/A), Jonglei State, South Sudan on March 1, 2014. (Photo by Samir Bor/Anadolu Agency/Getty Images)
Nyitókép: Samir Bor/Anadolu Agency/Getty Images

Egy idei nagy vérengzés is a gyerekkatonák seregéhez köthető

A gyerekkatonák toborzásáról, a szexuális incidensekről és a gyerekrablásokról is jelentést készített az UNICEF.

Világszerte Afrika nyugati és középső részén toborozzák a legtöbb gyerekkatonát, és ugyancsak itt a legmagasabb a száma a szexuális erőszakot elszenvedő gyerekeknek – derül ki az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) jelentéséből.

A jelentésben felhívják a figyelmet arra, hogy az elmúlt öt évben tovább nőtt a térségben a fegyveres konfliktusok száma, új válsággócok alakultak ki Burkina Fasóban, Kamerunban és a Csád-tó térségében is, jórészt az itt aktív dzsihadista csoportok miatt.

A kormányerők és a különböző fegyveres csoportok a harcokban már több mint 21 ezer gyerekkatonát toboroztak, és 2016 óta több mint 2200, szexuális erőszakot elszenvedett gyerekről tudni a térségből - teszik hozzá.

Világszerte továbbá itt a második legmagasabb a gyerekrablások száma: 2016 óta több mint 3500 gyereket raboltak el.

A jelentésben példaként említik

a Burkina Faso északi részén júniusban elkövetett, több mint 130 halálos áldozatot követelő vérengzést, amelyet jórészt 12 és 14 év közötti gyerekkatonák hajtottak végre.

Nyugat-Afrika Száhel övezetében az ENSZ-békefenntartók és a külföldi fegyveres erők beavatkozása ellenére továbbra is garázdálkodnak az al-Kaida és az Iszlám Állam terrorszervezethez köthető csoportok.

Az ENSZ 2005 óta követi nyomon a gyerekek ellen elkövetett visszaéléseket, köztük a gyerekkatonák toborzását, a szexuális erőszakot, valamint az iskolák és kórházak elleni támadásokat. Minden négy ilyen erőszakcselekményből egyet Afrikának ezen a részén követnek el, a helyzetet pedig csak súlyosbította a koronavírus-járvány - emelik ki.

Jelenleg több mint 57 millió gyereknek van szüksége humanitárius segítségre, azaz kétszer annyinak, mint 2020-ban.

Az UNICEF bejelentette, hogy több mint 92 millió dollárra van szüksége a térségben élő gyerekek megfelelő védelméhez, hozzátéve, hogy egyelőre csupán a kért összegnek kevesebb mint a felével rendelkezik.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×