eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály

Ezért kritizálják Magyarországot, Ausztriát és Csehországot

A Die Welt című konzervatív német lap és a Spiegel Online hírportál a csehországi parlamenti választásokkal kapcsolatban foglalkozott Magyarországgal.

A Die Welt Illiberális demokráciák címmel közölt kommentárt, amelyben a szerző, Thomas Schmid kiemelte: Csehország a választási eredmény révén közeledik Magyarországhoz és Lengyelországhoz, amelyek "már huzamosabb ideje egy új (vagy régi) nacionalizmus útját járják", és így "Közép-Európában kialakul az +illiberális demokráciák+ tömbje".

A helyzet azzal "fenyeget, hogy a kelet-európai kivétel kelet-európai szabállyá válik" - emelte ki, kifejtve: "a demokratikus választás nem garantálja automatikusan a demokráciát", és arra is fel lehet használni, hogy "károsítsák vagy akár felszámolják a hatalmi ágak szétválasztását és a jog uralmát".

Leginkább pedig az aggasztó, hogy Magyarország, Lengyelország és Ausztria után egy újabb EU-tagországban "alapvetően etnikai alapú" választás zajlott le: aki elutasítja a bevándorlókat és a menekültek befogadását, az egyben "a liberális demokráciát is elutasítja", hiszen azt nem lehet etnikai alapra építeni, mert, "az alkotmányra, a szabályokra" épül - írta a Die Welt szerzője.

Hozzátette: ugyanez érvényes az EU-ra is, amelynek szerződéseiben az áll, hogy bármely ország csatlakozhat, amely elfogadja a szabályokat. Az "+illiberális demokráciák+ tömbje frontális támadás lenne az EU mint jogközösség ellen". Az, hogy majdnem idáig fajult a helyzet, bizonyítja, hogy az EU keleti bővítése elsietett volt - áll a kommentárban, amely szerint az EU-ban ma sokkal élesebb a kelet-nyugati megosztottság, mint az észak-déli.

A Spiegel Online Csehország az elégedetleneket választja címmel közölte Keno Verseck írását, aki a többi között kiemelte, hogy a választási győztes ANO vezetője, Andrej Babis a menekültügyben "Európa-ellenes" álláspontot foglal el, mint Orbán Viktor és Jaroslaw Kaczynski, de sok mindenben különbözik a magyar és a lengyel vezetőtől, így "nem nacionalista, és nem akar Csehországban messianisztikus ideológiai projekteket megvalósítani".

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Történelmet írhat Orbán Viktor szövetségese, Moszkva-barát fordulat jöhet nyugati szomszédunknál

Történelmet írhat Orbán Viktor szövetségese, Moszkva-barát fordulat jöhet nyugati szomszédunknál

Vasárnap tartják az osztrák parlamenti választásokat, amelyen története során először a dobogó első helyén végezhet a sokak által szélsőjobboldalinak nevezett Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A közvélemény-kutatásokban szorosan mögötte áll a jelenleg is a kormány fő erejét adó konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP), amely koalícióra lépni ugyan hajlandó lenne a tőle jobbra álló párttal, de csak akkor, ha nem annak első embere, Herbert Kickl lesz a kancellár. Könnyen lehet azonban, hogy az FPÖ-ellenes protestszavazatok az ÖVP-t repítik az első helyre: ebben az esetben legnagyobb valószínűséggel a két párt koalícióban kormányozhat majd, néppárti vezetéssel. Jelen pillanatban e két párt koalíciója tűnik a legvalószínűbbnek, ami az jelenti, hogy az Oroszországgal jó viszonyt ápoló FPÖ kormányra kerülése révén oroszbarátabb irányba tolódik el Ausztria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×