eur:
409.78
usd:
360.71
bux:
84947.5
2025. április 13. vasárnap Ida

Orosz vétó az ENSZ-ben

Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként meg fogja vétózni azt a Franciaország által benyújtott határozattervezetet, amelynek értelmében nemzetközi megfigyelőket küldenének a kelet-aleppói evakuálások felügyeletére és a városrészben maradt civilek védelmének biztosítására - közölte vasárnap Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet. Hozzátette, hogy Oroszország saját javaslattal állt elő.

"Nem tudjuk támogatni a francia tervezetet, mert az kivitelezhetetlen és veszélyes. Az a javaslat, hogy Kelet-Aleppóba felkészületlen megfigyelőket küldjenek, tragédiához vezethet. A Biztonsági Tanács ugyanakkor jóváhagyhat ma egy másik tervezetet, amely ugyancsak nemzetközi felügyelet biztosítását szolgálná" - mondta a diplomata újságírók előtt, további részleteket azonban nem árult el.

Az ENSZ BT, amelynek 15 ország a tagja, helyi idő szerint délelőtt 11 órakor ül össze New Yorkban, hogy szavazzon a francia határozati javaslatról.

Csurkin az orosz javaslat szövegét szétküldte a tanács tagjainak még a francia határozattervezetről tervezett szavazás előtt.

A Reuters brit hírügynökség szerint az orosz változatban egy kulcsfontosságú eltérés van: arra kéri az ENSZ főtitkárát, gondoskodjon rendelkezésekről, köztük biztonsági rendelkezésekről egyeztetve az érintett felekkel, hogy ENSZ-személyzet ellenőrizhesse az Aleppóban maradó polgári lakosság körülményeit".

Oroszország 2011, a szíriai belháború kezdete óta a Biztonsági Tanács hat, Szíriáról szóló határozatát torpedózta meg. Kína - a BT egy másik állandó és ennél fogva vétójoggal bíró tagja - ötször támogatta szavazatával Moszkvát.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
A sorkatonaságot fontolgatják az EU-ban, megvizsgálták a lehetőségeket

A sorkatonaságot fontolgatják az EU-ban, megvizsgálták a lehetőségeket

Egyre több tagállamban mérlegelik sorkatonaság visszavezetése, amit most már az EU-s szervek is egyre körültekintőbben vizsgálnak. Bár a hadkötelezettség ilyen formájával szemben több jogos kritika is létezik, a szakértők egy része szerint a kontinens nemzeti hadseregei aligha biztosíthatják a szükséges emberállományt a sorozás valamilyen formájának visszavezetése nélkül – a megoldás könnyen lehet, hogy a háború új frontvonalain körvonalazódik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×