eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Ebben működik együtt az orosz és az angol titkosszolgálat

Hét év szünet után felújította együttműködését az orosz és a brit titkosszolgálat - erősítette meg pénteken az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB).

A közös tevékenység egyelőre a 2014-es szocsi téli olimpia biztonságos lebonyolítását szolgálja. A szűkszavú közlés szerint "ahogy Oroszország, úgy a külföldi államok titkosszolgálatai számára elsődleges feladat a világverseny stabil lebonyolítása a megemelt fokozatú biztonsági intézkedések közepette". Az FSZB tudatta, hogy Szocsiban éppen pénteken zajlik az a tanácskozás, amelyen 30 ország több mint 340 titkosszolgálati szerve vesz részt.

Sir John Sawers, a MI6, a brit hírszerzés vezetője csütörtökön jelentette ki a londoni alsóházban tartott meghallgatáson, hogy Nagy-Britannia ismét együttműködik ezen a területen Oroszországgal.

A kapcsolatokat Alekszandr Litvinyenko egykori FSZB-alezredes 2006-os londoni meggyilkolása miatt függesztették fel.

Az együttműködés folytatásért Sawers szerint komoly erőfeszítéseket tettek, de nem cseréltek hírszerzési adatok az oroszokkal. Az MI6 vezetője elmondta, hogy nemrég kezdték el az egyeztetést orosz partnerükkel az olimpiai játékok biztonságának garantálásáról és ez a párbeszéd folytatódik.

"Londonból átadtuk Szocsinak az olimpia fáklyát. Bizonyos felelősséget viselünk, és lépésről-lépésre fejlesztjük majd (az együttműködést)" - fogalmazott a brit titkosszolgálat első embere.

2012-ben a brit főváros adott otthont a nyári olimpiai játékoknak.

A brit hatóságok vizsgálata szerint Alekszandr Litvinyenkót, az FSZB volt alezredesét és a brit hírszerzés fizetett ügynökét 2006-ban Londonban radioaktív anyaggal, polónium 210-es izotóppal mérgezték meg. Litvinyenko 2006 november 23-án halt meg, családja azt állítja, hogy a Kreml utasítására végzett vele az orosz titkosszolgálat.

Az ügy miatt 2007-ben diplomáciai válság alakult ki Moszkva és London között, amely egyebek közt a titkosszolgálatok közötti együttműködés szüneteltetéséhez vezetett.

Címlapról ajánljuk
Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül
tudósítónktól

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz katona. Most rács mögé kerül. Oroszországban őrizetben várja az ellene induló korrupciós nyomozást Tyimur Ivanov védelmi államtitkár, akit az egyik leggazdagabb egyenruhásként írtak le. Igatlanportfólió, autókollekció, svájci síelések és a celebekkel való bulizás – a hivatalnok playboyhoz méltó életet élt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Háborús eszkaláció, egyelőre szóban

Háborús eszkaláció, egyelőre szóban

Mégis mi a csuda ütött Emmanuel Macronba? A francia államfő Ukrajnába csapatok küldését belengető mondatai után a fél világ, és egész Franciaország, ezt találgatta. Bármi is volt mögötte, Putyin elnök rögvest jelezte: Moszkva – a maga atomhatalom mivoltában – áll elébe. Mire Macron válasza sem késett: Párizs cseppet sem fél, neki is méretes atomarzenál áll a rendelkezésére. Diplomáciai körökben rég volt példa ennél kevésbé épületes, és főleg ennél veszélyesebb eszmecserére. Ami kérdések tömegét veti fel: mi motiválja Macront, ki miként reagál a nyugati szövetségben, mit szól az egészhez az Egyesült Államok? És leginkább: vajon immár tényleg közvetlen hadviselő féllé válhat-e a NATO?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×