Az újságírók előtt Herman Van Rompuy, az EU-országok állam-, illetve kormányfőit tömörítő testület elnöke gratulált Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek a magyar EU-elnökség ellátása során végzett kiváló munkához. Dicsérte az elnökség tevékenységét a sajtótájékoztató harmadik résztvevője, José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke is.
A magyar kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy az unió megerősödése olyan hirtelen kihívások ellenére következett be, mint a japán katasztrófa, az észak-afrikai társadalmi változássorozat, illetve az euró válsága.
Úgy vélte, a csütörtöki és pénteki csúcstalálkozón hozott döntésekkel beérett a fél éves elnökség munkája is. A legfőbb eredmények közül kiemelte, hogy "kézzel elérhető távolságba" került a gazdasági kormányzás beteljesítése, elfogadták a romastratégiát és a Duna-stratégiát, továbbá Horvátország csatlakozásának kimondásával újra mozgásba hozták a bővítés gépezetét.
Orbán a sajtótájékoztatón kitért arra, hogy Magyarország Európa iránti adósságokkal érkezett az EU-elnökségbe. Az ország korábban maga is hozzájárult Európa bajaihoz, az eladósodáshoz, és elvesztette szavahihetőségét. "Magyarország az elmúlt években arról volt híres, hogy mi omlottunk először össze pénzügyileg, megelőzve a görögöket, meghamisítottuk a gazdasági adatokat, és orránál fogva vezettük a nemzetközi közvéleményt, az államadósságunkat az égbe lőttük föl, és a pénzügyi egyensúlytalanságunk párját ritkítóan tragikusan nézett ki" - fogalmazott.
Ma viszont szerinte azt lehet mondani, hogy "Magyarország hozzájárul az európai gazdaság sikereihez, transzparens, kiszámítható és stabil".
A mostani kormány nagy erőfeszítéseket tesz az eladósodás leküzdése érdekében - hangsúlyozta, emlékeztetve, hogy csak a múlt héten négy százalékkal, 77 százalékra csökkent az államadósság.
"Minden okunk megvan arra, hogy úgy tekintsük, visszanyertük a tekintélyünket és az elismertségünket, amely egy nemzet önbecsüléséhez mindig szükséges" - fogalmazott a miniszterelnök. Hozzátette, hogy e szempontból magyar szemmel is rendkívül sikeresnek értékeli az uniós elnökséget.
Köszönetet mondott Orbán Viktor is Van Rompuynek és Barrosonak is az együttműködésért, továbbá amiért "végig teljes szívvel támogatták a magyar elnökség céljainak megvalósulását".
Van Rompuy kitért arra, hogy Orbán Viktorral nagyon szoros együttműködésben dolgoztak együtt, és örömét fejezte ki, hogy folytatják a közös munkát az uniós kormányfői tanácsban.
Barroso ezzel kapcsolatban azt emelte ki, hogy az elnökség "nagyon fontos témákban óriási erőfeszítéseket tett", és mindenképpen el kell ismerni azt a hozzáértő módot, amellyel "a kormány és az egész csapat" igyekezett erősebbé tenné az uniót.
A sajtótájékoztatón egy kérdésre válaszolva Orbán Viktor elmondta, hogy a lengyel kormányfővel kötött informális megállapodása értelmében a mostani és a következő (lengyel) elnökség szorosan együttműködik, annak ellenére, hogy két különböző elnökségi trióhoz tartoznak (a magyar elnökséggel a spanyol-belga-magyar hármas elnökség is véget ér).
Egy másik kérdés kapcsán úgy értékelte, a másfél éve életbe lépett, az unió működésében intézményes reformokat hozó Lisszaboni Szerződés jó munkamegosztást, partneri együttműködést teremtett az uniós intézmények vezetői között, beleértve a soros elnökséget is.