A harci gépeket, robotrepülőgépeket és más célokat megsemmisíteni képes S-300-as föld-levegő rakétarendszer eladásáról már korábban is felreppentek híresztelések. Az izraeli titkosszolgálat például a nyáron állította azt, hogy Moszkva az év végéig le is szállítja a rendszert az iszlám köztársaságnak.
Mindez abban az időszakban történt, amikor különösen sok szó esett a feltételezett iráni katonai atomprogramról és arról, hogy vajon Izrael megelőző csapást mérjen-e a fenyegetésnek tartott országra.
Az orosz sajtó szerint az izraeli légierő nagy nyári hadgyakorlata - egyes szakértők szerint egy Irán elleni légicsapás főpróbája - úgy volt megtervezve, hogy felmérjék a Cipruson elhelyezett hasonló, orosz gyártmányú rakétarendszereket.
Egy neve elhallgatását kérő amerikai védelmi illetékes most azt mondta az AP-nek, hogy Oroszország úgymond egymásnak ellentmondó utalásokat tesz arról, hogy elad-e Iránnak S-300-as rakétákat. A magasrangú hírszerzési illetékes azt is hozzátette: egyelőre úgy tűnik, Iránnak nem szállítottak az oroszok. Az orosz katonatechnikai együttműkdési ügynökség szerint csak a nemzetközi kötelezettségeknek megfelelően adnak el fegyvert Iránnak. Az Interfax orosz hírügynökség viszont név nélkül egy katonai forrást idézett, aki elismerte, hogy fognak szállítani, de azt állította: a rakéták csak a légvédelmet szolgálják.
Az iszlám köztársaságnak jelenleg kiöregedett rakétavédelmi rendszerei vannak és nagyon jól jönnének neki a korszerűbb és a regionális erőegyensúlyt megváltoztató eszközök. Egyes nyugati elemzők azt állítják: a rakétákat nem csak védelemre, hanem az iraki és afganisztáni koalíciós erők elleni támadásokra is bevethetné Irán.
Az ENSZ Biztonsági Tanács szankciókkal sújtotta Teheránt és megtiltotta, hogy az atomprogramjához felhasználható anyagokat exportáljanak neki. Washingtonban és Izraelben a kemény fellépés hívei úgy értékelik, hogy az S-300-as rakétarendszer állítólagos eladása közvetve az atomprogramot támogatná, mert megakadályozná az iráni reaktorok elleni légicsapásokat. Az ENSZ határozat ugyanakkor magát a rakétaeladást nem tiltja. Az iszlám köztársaság a múltban gyakran utalt arra, hogy S-300-as rakétákhoz juthat.