eur:
410.96
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Gold coin Stack On the table save money Taking care of money
Nyitókép: ArtRachen01/Getty Images

Energiahatékonysági adókedvezmény: nem csak a szabály, a mérték is változott

Az emelkedő rezsiárak mellett a magánszemélyek és a cégek is keresik az energiatakarékossági megoldásokat, hogy csökkentsék áram- és gázszámlájukat.

A társasági adó rendszerében már 2017. január 1-jétől megjelent az úgynevezett energiahatékonysági célokat szolgáló beruházások adókedvezménye. Idén márciusban több törvénymódosításra is sor került, mert január 1-jétől megváltozott a regionális támogatási térkép. Mindez azt jelenti, hogy az energiahatékonysági adókedvezményeknél egy nagyvállalkozásnál például a budapesti régióban 30 százalék, az összes többi magyarországi régióban pedig 45 százalék lett a támogatási intenzitás – magyarázta Varga Diána, az RSM szenior adómenedzsere, hozzátéve: kisvállalkozásnál ez 20 százalékponttal, középvállalkozás esetében pedig 10 százalékponttal növelhető.

Változott továbbá a nehéz helyzetben lévő társaság fogalma: nem minősül már nehéz helyzetben lévő társaságnak az az adózó – így az adókedvezményre sem lesz jogosult –, aki 2019. december 31-én még nem volt nehéz helyzetben, de 2020. január 1. és 2021. december 31. között nehéz helyzetbe került.

Elektromos gépjárművek

A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy már nem vehető igénybe az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás adókedvezménye az elektromos vagy hibrid személygépkocsira. Fontos viszont, hogy kivételt képeznek az úgynevezett nagy rakodóterű személygépjárművek.

Az igénybe vehető adókedvezmény beruházásonkénti maximális összege 15 millió euró. Ami viszont különlegesség – jegyezte meg a Varga Diána –, hogy mára már beépült a gazdasági szereplők köztudatába, hogy ha egy energiahatékonyság növekedését célzó beruházás révén energiamegtakarításra kerül sor, akkor a társasági adóból adókedvezmény vehető igénybe a beruházás üzembe helyezését követő adóévben, vagy az adózó dönthet úgy, hogy már a beruházás üzembe helyezésének adóévében alkalmazza ezt a kedvezményt – az ezt követő 5 adóévben akár a tárgyévi számított társasági adójának a 70 százalékáig.

Az adókedvezményre való jogosultság megszerzéséhez nem kapcsolódik semmilyen előzetes bejelentés vagy külön kérelem, viszont vannak speciális feltételei. A gazdaság szereplői közül gyakorlatilag a kisvállalkozástól a nagyvállalkozáson át, minden cég érvényesítheti, ha a beruházáshoz a feltételeket teljesíti – ismertette az RSM szenior adómenedzsere.

További részletek az InfoRádió Adóinfó magazin szeptember 19-i adásában hallhatók.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×