A Valutaalap helyzetértékelése szerint a magyar gazdaság 2009-ben egy százalékkal fog zsugorodni, 2010-ben pedig csak 0,6 százalékkal fog növekedni. Az IMF jelentése szerint a magyar gazdaság növekedése csak 2011 után érheti el a három százalékos szintet Nyugat-Európának, Magyarország fő exportpiacának a lassulása, valamint a globális forrásszűkülés miatt.
A folyó fizetési mérleg hiánya a GDP két százalékára fog csökkenni jövőre az idén várható 6,2 százalékról, míg várhatóan a GDP több mint négy százalékával fog csökkenni 2008 és 2009 között alapvetően a reál valutaárfolyam romlása és a lassabb növekedés miatt; a folyamatot főleg az import gyors összehúzódása fogja kiváltani - szerepel a jelentésben.
"A nehéz globális környezetben és alacsony belső kereslet mellett a gazdaság feltehetően csak fokozatosan fog felépülni" - értékelte a Nemzetközi Valutaalap, amelynek hitelkeretéért cserébe a magyar kormány a költségvetési hiány csökkentését és a központi kiadások lefaragását vállalta.
A jelentés azt is megállapította: Magyarország külföldi finanszírozási szükséglete magas marad annak ellenére, hogy jövőre meredeken zuhanni fog a folyó fizetési mérleg hiánya. Az országnak 2009 végéig várhatóan 39 milliárd euró teljes külső finanszírozásra lesz szüksége. Ennek egy részét a közvetlen külföldi beruházások, az EU-ból származó nettó pozitív tőketranszfer, a portfólió-áramlás, valamint a bankok és vállalatok külföldi forrásai fogják fedezni, így mintegy 20 milliárd euró finanszírozási rés marad.
Az IMF figyelmeztetett, hogy a monetáris politikának óvatosnak kell maradnia, mivel a jegybank a múlt hónapban 300 bázisponttal 11,5 százalékra emelte az irányadó kamatot. "Mivel fennáll annak a kockázata, hogy a globális forráshiány továbbra is lefelé nyomja a valutaárfolyamot (aminek inflációs következményei lehetnek), a monetáris politikának ébernek kell maradnia" - tartalmazza az értékelés.
Az IMF főigazgatója múlt héten elmondta, hogy az IMF kisebb szakértői küldöttséget meneszt decemberben Magyarországra, majd február környékén kerül sor a hitelprogram rendes felülvizsgálatára. Értékelése szerint az IMF-hitelkeret megnyitása óta "azt látjuk, hogy a piaci helyzet javulóban van" Magyarországon.
Wéber Gábor: rég nem láthattunk ilyet a Forma–1-ben