A nyugat-európai részvénypiacok kedden erős csökkenéssel kezdtek, a bankok vezették a vesztesek listáját amiatt, hogy az amerikai törvényhozás elutasította a 700 milliárd dolláros mentőcsomagot s ez tovább rontja a globális gazdasági kilátásokat.
A nyitás után fél órával az FTSEurofirst 300-as index 2 százalékos csökkenésben volt és 1026,25 ponton, 2004 decembere óta a legalacsonyabb szinten állt.
A Royal Bank of Scotland 9,3 százalékot, az Unicredit 9,5 százalékot, az UBS 6 százalékot veszített.
A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 55 százalékos veszteséggel kezdett, majd nagyjából egy óra múlva 0,80 százalékos csökkenésnél járt.
A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 1,97 százalékkal esett nyitáskor, később 1,73 százalékos gyengülésnél tartott.
Az orosz tőzsdefelügyelet utasítására kedden reggel percekkel a tőzsdék nyitása után felfüggesztettek minden kereskedést a rubel alapú MICEX-en és a dollár alapú RTS-en attól tartva, hogy a nemzetközi tőzsdéken tapasztalt árfolyam-esés átterjed az orosz tőzsdékre is.
Előzőleg a felügyelet tilalmat rendelt el az úgynevezett shortolásra, ami részvényeladást jelent annak előzetes birtoklása nélkül. A kereskedést két órávval később kezdték újra.
Gyengült a forint
Az általános negatív befektetői hangulat közepette gyengült a forint, az eurót kedden reggel kilenc óra után 243,75/85 forinton jegyezték a budapesti bankközi kereskedelemben, szemben a hétfő délutáni 242,70/80 forinttal.
Az európai piaci nyitás után az árfolyam élesen ingadozott, járt 244,50 forint felett és 243,50 forint alatt is.
Az amerikai pénzpiaci mentőcsomag kisiklása bizonytalan helyzetet teremtett és tovább gyengítette a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát a feltörekvő piaci devizákkal szemben. Az európai tőzsdék mély veszteségben nyitottak, főként a pénzügyi szektor részvényeinek árfolyamvesztése miatt.
A dollárt 169,40/50 forinton jegyezték a hétfő délutáni 168,35/45 forint után. Az árfolyam járt 170,00 forint felett is nyitás után.
Jön a havazás, elkészültek az első térképek