eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

Az EU-ban csak nálunk kerül pénzbe a teáor kódok átsorolása

A teáor kódok átsorolása miatt jócskán megnőtt a forgalom a cégbíróságokon. Pedig még nincs vége a folyamatnak, a kormányzat döntése értelmében decemberig kell átsoroltatni az érintetteknek a kódokat. Míg itthon ezért a változtatásért fizetni kell a társaságoknak, addig egy sor uniós országban se költségbe, se munkába nem került a kódok átírása.

Többen lélegeztek fel, amikor a kormányzat bejelentette: meghosszabbítja a teáor kódok átsorolási határidejét, és július helyett év végéig kell bejelenteni a megváltozott szakmai kódokat.

Az egyéni vállalkozóknak így bőven lesz idejük arra, hogy az okmányirodáknál időpontot kérjenek, és a hivatali dolgozók sem kényszerültek arra, hogy túlórázzanak az utolsó napok várható nagy tolongása miatt.

A cégbíróság több mint 1 millió adózó esetében automatikusan átkódolta a teáor-számokat, azoknál, akiknél ez lehetséges volt, igaz az érintettek erről sem kaptak értesítést, hanem mindenkinek magának kellett ellenőrizni, vajon rá melyik megoldás vonatkozik, és a teáor-kalkulátort sem volt könnyű megtalálni az APEH honlapján.

Azoknak viszont biztosan időbe fog kerülni a változtatás, akiknek a tevékenységi körét nem lehetett automatikusan átsorolni. Az egyéni vállalkozóknak új engedélyt kellett kérniük, a cégeknek pedig módosítani kellett a társasági szerződést, és bár a kód átsorolása nem volt illetékköteles, mégis pénzbe került a változtatás, leginkább a társaságoknak, hiszen a szerződésmódosításhoz ügyvéd kellett, akinek pedig nem fizeti az állam az óradíját.

Az már csak hab a tortán, hogy ezután a változásról még bejelentést is kellett tenni az adóhatóságnak. A hvg című hetilap szakértők segítségét kérve körbenézett néhány uniós országban, ott hogyan működik a rendszer.

Külföldön ez is egyszerűbb és olcsóbb

Romániában például, 2009. márciusáig kell a változást elvégezni, aki eddig az időpontig megteszi, annak nem kell semmilyen díjat fizetnie, a változás bejelentésre pedig ráérnek a következő aktuális társasági szerződés módosításig.

Belgiumban eleve nem volt nagy eltérés a régi és az új kódok között, ezért a cégeknek semmiféle adminisztratív kötelezettségük nem volt. Franciaországban a központi statisztikai hivatal automatikusan átírta a kódokat, nekik sem volt tennivalójuk ezzel.

Csehországban szintén a statisztikai hivatal bonyolította le a változtatást, úgy, hogy közben minden lépésről a weben tájékoztatta az érintetteket, és ezenfelül forródrótot is létrehozott, ha kérdésük lenne. Luxemburgban párhuzamosan még 5 évig érvényben lesznek a régi kódok, és emellett a statisztikai hivataluk intézi az átállást.

Spanyolországban sem más a helyzet, minden feladat nélkül a statisztikai hivatal végzi az átsorolást. A magyar gyakorlat ellenére a felsorolt országokban biztosan, de talán másutt is, intézkedés és költségek nélkül megúszták a vállalkozások a kódok átsorolását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×