Évtizedek óta nem volt ilyen fontos gyakorlata az Országos Vízügyi Főigazgatóság munkatársainak, amellyel a legveszélyesebb helyzetekre is fel tudnak készülni – mondta érdeklődésünkre a főigazgatóság szóvivője.
Siklós Gabriella úgy fogalmazott, „a vízügyi ágazatnak 40 év elteltével nyílt ismét lehetősége egy komplex, az árvízi védekezés és a vízkárelhárítás minden fontos szegmensére kiterjedő országos gyakorlat megvalósítására”.
Hozzátette: a klímaváltozás következtében egyre gyakrabban tapasztalhatók szélsőséges időjárási jelenségek, köztük például villámárvizek, amelyek azt kívánják meg, hogy a vízügyi szakemberek tudatosan és tökéletes szakmai felkészültséggel nézzenek szembe ezekkel.
Az eseménynek otthont adó Szolnok-Milléri Szivattyútelep és a nemrégiben felépült új létesítmények módot kínáltak arra, hogy a vízügyes szakemberek valósághű körülmények között ismételjék át, fejlesszék és gyakorolják az árvízi védekezés feladatait, köztük például a nyúlgátak vagy bordás megtámasztások megépítését, a buzgárok „elfogását”, szivattyúzást és a töltésrézsűk bevédését – sorolta Siklós Gabriella. De ideiglenes vízmércéket is állítottak, ami egy árvizes helyzetben sokkalta nehezebb feladata, mint azt az ember elképzelni – jegyezte meg a szóvivő.
A szakember végezetül arra is kitért, hogy az Országos Vízügyi Főigazgatóság csapatainak lassan egy évtizede nem kellett komoly vészhelyzetet elhárítaniuk, és bíznak abban, hogy a közeljövőben sem lesznek ilyen feladataik.