A legfrissebb adatok szerint 350 ezer állatot kell elpusztítani Romániában az afrikai sertéspestis miatt; a betegség mintegy 650 állattartó telepet érint és fertőződtek a vaddisznóállományok is. Bognár Lajos országos főállatorvos elmondta: a betegség Magyarországon nem érinti a házisertés-állományt. „A magyar állattartók pontosan tudják, hogy milyen járványvédelmi szabályokról van szó, hiszen nagyon régóta élő állategészségügyi szabályok ezek” – hangsúlyozta, hozzátéve: nem mindenhol van szükség fejlesztésre, hiszen
a jó gyakorlattal lehet leginkább biztosítani a járványvédelmet.
A betegség kétféleképpen terjed: egyrészt természetes úton, azaz sertésről sertésre – ezért fontos, hogy hogy elkerüljük a közvetlen kapcsolatot vaddisznók és sertések között –, másrészt ragályfogó tárgyakkal és fertőzött élelmiszerrel is átadható. Bognár Lajos országos főállatorvos szerint kiemelt jelentősége van a megfelelő higiéniás szabályok betartásának. Mint elárulta: hazánkban az állat kizárólag technikai állatorvosi vizsgálat után hagyhatja el a telepet. Éppen ezért az afrikai sertéspestist a vágóhídon nem vizsgálják, a monitoring vizsgálat az állattartótelepeken történik. „Minden elhullott állatot megvizsgálunk, illetve a normálistól eltérő szaporodási adatokat mutató telepeken is vizsgálatokat folytatunk” – tette hozzá.
Az országos főállatorvos azt is közölte, hogy
az afrikai sertéspestis vírusa az emberre semmilyen kockázatot nem jelent, így a vágóhídon történő vizsgálatnak már nincs jelentősége.