"Az embereknek nem sok ismerete volt arról, hogy mit is jelent az unióhoz való csatlakozás. Arról pedig még kevésbé volt képük, hogy az a helyzet, amiben 2004 körül voltunk, milyen mozgásteret biztosít az ország számára, hogyan lehet megtalálni és felhasználni azokat az uniós lehetőségeket és erőforrásokat, amelyekkel megalapozható egy jelentős és nagyon sokakat érintő javulás" - mutatott rá a szociológus.
"Azt gondolom tehát, hogy illúziók tömege kötődött ehhez a változáshoz. A reális esélyek felmérése, ismerete viszont nagymértékben hiányzott, nemcsak a köznapi emberek körben, hanem még a politikai osztály különböző csoportjai körében is" - fűzte hozzá Gazsó Ferencs.
Az egyetemi tanár szerint a politikai osztály túlígérte a változás pozitív hozamát, a csatlakozás reményeit a végletekig felsrófolta. Másrészt pedig nem nagyon tudta megítélni azt, hogy az unió keretei között miként lehetne az ország érdeket úgy érvényre juttatni, hogy egy másfél évtizedes pangás után emelkedő pályára kerüljünk.
Az interjút teljes terjedelmében meghallgathatják az InfoRádió Aréna című műsorában ma este hat órától.
Hanganyag: Hlavay Richárd