Januártól bevezetik az Egységes Budapesti Bérletet, amely a BKV, a Volánbusz és a MÁV Start összes vonalára, szolgáltatásaira érvényes lesz, nem kell tehát plusz jegyet venni a városhatáron belüli vasúti és Volán-járművek használatakor a BKV-bérlettel rendelkezőknek - közölte Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes.
Az új bérletnek még nem határozták meg a pontos árát az illetékesek, az azonban biztos, hogy drágább lesz a jelenleginél, a főpolgármester-helyettes azonban azt ígéri, mindössze 1 százalékkal.
Budapesten nagyjából 600 ezren vásárolnak BKV-bérletet, közülük 50 ezren veszik meg az egyesített bérletet, amely a jelenlegi 8250 forintos bérletnél nagyjából 10 százalékkal drágább, 9050 forintba kerül. Főleg a dél-budaiak, azaz a nagytétényiek és a budafokiak, valamint a Pest keleti részén élők, főleg a XVII. kerületiek használják a bérletet a város határain belül, ezekről a helyekről ugyanis nagyon gyorsan bejuthatnak a belvárosba vonattal.
A jegyek és a bérletek ára a változtatásoktól függetlenül is emelkedne, hogy pontosan mennyivel, azt egyelőre nem lehet tudni. A BKV vezetése 7,9 százalékos emelést javasol, ezt azonban a főváros illetékes szervei még nem tárgyalták meg - mondta az InfoRádióban Hagyó Miklós.
Ennek megfelelően a bérletár nagyjából 8900 forintra változna, a főpolgármester azt ígéri, ezt mintegy egy százalékkal növelné az egységesítés, azaz 8990 forintos árral kell kalkulálni.
Kérdés, hogy akar-e többet fizetni az, aki nem használja a MÁV Start és a Volán járatait, azaz az az 550 ezer ember, aki eddig nem fizetett a plusz szolgáltatásért. Kéthelyi József, a Budapesti Közlekedési Szövetség egyik ügyvezető igazgatója szerint a minimális többletköltséghez képest sokkal több új szolgáltatást nyújt majd az utasoknak ez a lehetőség.
Ugyanígy látja ezt a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület alelnöke is, aki szintén támogatja az új bérlet bevezetését. Dörner Lajos az InfoRádióban elmondta: már régen be kellett volna vezetni ezt a bérlettípust.
Hanganyag: Sigmond Árpád