Infostart.hu
eur:
362.04
usd:
309.38
bux:
135639.05
2026. május 5. kedd Adrián, Györgyi
fotó: MÁV
Nyitókép: MÁV

Volna magyarázat a MÁV jelentős késéseire

Miközben 2023 első öt hónapjában az IC-szerelvények 71 százaléka tudott öt percnél kevesebb késéssel közlekedni, az elővárosi vonalakon az új MÁV-kocsik beállása után javult a helyzet - írja egy gazdasági lap.

A G7 közölt átfogó és grafikonokkal szemléltetett elemzést a magyarországi vonatok késéseiről. Az egyik legfontosabb adat, hogy a MÁV-Start hálózatán minden tizedik vonat legalább öt percet késik, míg minden huszadik vonat negyedóránál is többet.

A lap ezeket a számokat használva európai összehasonlítást is végez. Azt azért megjegyzik, hogy "nemzetközi összevetésben csak 2018-ra érhetők el európai adatok a vasúti késésekről, amik más módszertan szerint készülnek, mint a MÁV-Start által publikált adatok". Ezek alapján arra jutnak, hogy "feltehetően a magyarországi vonatok késnek az egyik legtöbbet Európában".

Adatokkal is igazolják ezt. Az áprilisi 69 százalékos pontosság júniusra 51 százalékra süllyedt.

Júniusban a MÁV minden második IC szerelvénye legalább öt percet késett.

Ezt összefüggésbe hozzák az országbérlettel, amely szerintük túlságosan nagy utazási keresletet váltott ki, miközben az autók száma a közutakon érdemben nem csökkent.

A magyar vasút állapotát szemléltetendő megjegyzik "Európában egyedülálló módon a Nyugatiban a mai napig kézzel állítják a váltókat, közel évszázados technológiával. Ennek cseréje nélkül teljesen illuzórikus abban bízni, hogy nem Európa egyik legtöbbet késő vonatai lesznek a magyarok.

Az Infostarton kedden arról számolhattunk be, hogy sok (tucatnyi) vonalon a vonatok helyett pótlóbuszok közlekednek és néhány szerelvény nem jutott el a végállomásra, mert menet közben meghibásodott.

Címlapról ajánljuk

Fodor Gábor az Arénában: hét ok vezetett a Fidesz súlyos vereségéhez

Két fontos közülük: a rossz viszony az EU-val, és a választójogi törvény módosítása – de öt másik fontos tényezőt is megnevezett Fodor Gábor volt miniszter, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője, aki az InfoRádió Aréna című műsorának vendége volt.
inforadio
ARÉNA
2026.05.05. kedd, 18:00
Szalai Máté
a Clingendael Intézet és a Budapesti Corvinus Egyetem kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×