Infostart.hu
eur:
362.59
usd:
314.82
bux:
146453.37
2026. július 31. péntek Oszkár
Az Adria kőolajvezeték fogadópontja a Mol Nyrt. százhalombattai Dunai Finomítójában 2022. május 24-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Szakértő: a szerbeknek és az oroszoknak kedvező lesz az új magyar olajvezeték

Új kőolajvezeték megépítéséről írt alá szándéknyilatkozatot Magyarország és Szerbia. A megállapodás jelentőségéről, illetve Magyarország energiabiztonságának diverzifikációjáról Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője nyilatkozott az InfoRádióban.

A vezeték Algyőtől a szerbiai Újvidékig tartana, és ezzel összekötnének két szerb finomítót, Pancsevót és Újvidéket a Barátság kőolajvezeték-rendszerrel. Így Szerbia közvetlenül kaphatna oroszországi kőolajat. Négy év alatt készülhet el, és 157 millió euróba kerülne, ami mostani árfolyamon 60 milliárd forintnak felel meg. A pénzt a magyar Mol és a szerb Transnafta adná össze, és az építést is ők valósítanák meg.

A szerb cég jelenleg egy horvátországi tengeri kikötőn keresztül kap orosz olajat és az Adria vezetéken keresztül is. A tényleges vásárló a NIS nevű szerbiai cég, amely egyébként az orosz Gazprom tulajdonában van, így a szankciók miatt most nem tudnak orosz olajat vásárolni. Négy év múlva azonban ez lehetővé tenné a közvetlen vásárlást – magyarázta a szakértő.

Pletser Tamás beszélt arról a szerződésről is, amely a gázról szól. Kiemelte, hogy Szerbiának egyre fontosabb szerepe van a magyar földgázellátásban, ugyanis a legfontosabb Oroszországból érkező vezeték, a Török Áramlat Szerbián keresztül érkezik Magyarországra. Ez azért fontos, mert

Magyarország négy és fél milliárd köbméter gázt vásárol a Gazpromtól,

és ebből három és fél milliárd ezen a vezetéken keresztül érkezik. A képet tovább árnyalja, hogy 2024 után megszűnik az ukrán–orosz gázszerződés, és utána logikusan a teljes négy és fél milliárd ezen az úton jut el majd hozzánk.

Szerbiának is nagyon fontos Magyarország jelenléte, hiszen komoly tárolói kapacitásunk van, míg a szerbeknek alig, ezért telente félmilliárd köbmétert Szerbia Magyarországon tárol. Itt kölcsönös előnyökről van szó.

Kérdésként merült fel, hogy a következő években hogyan alakul az orosz energiahordozókról történő leválás. Az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője úgy látja, hogy mind a kőolajban, mind a földgázban láthatóak bizonyos erőfeszítések.

A Mol már elkezdte a leválást az orosz kőolajról, hiszen például a pozsonyi finomítójában már 30-40 százalékban nem orosz olajat dolgoznak fel, és ez az arányt az év végére 60-70 százalékra kell növelni. A Mol azt is bejelentette, hogy ennek érdekében, jelentős beruházással, új üzemeket épít. Az orosz kőolaj ugyanis különbözik a többitől.

Ami a gázt illeti, itt kisebb lépésekkel haladnak, de az LNG-forrásokhoz is egyre jobban hozzáférünk majd, és Romániából is lehet hamarosan földgázt behozni. Itt most járultak hozzá a fekete-tengeri mezők kiaknázásához. Ez azt jelenti, hogy 2027-től kezdve Románia felől akár évi egy-kétmilliárd köbméter földgázt is kaphat Magyarország.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter rendkívüli bejelentkezése

Magyar Péter rendkívüli bejelentkezése

A miniszterelnök a százhalombattai Dunamenti Erőműből jelentkezett be csütörtök este.

A Föld szomorú napja az idei év július 30-a

Július 30-án az emberiség elérte a túlfogyasztás napját, ami azt jelenti, hogy gyorsabban használja fel a természet erőforrásait, mint amilyen ütemben a Föld ökoszisztémái képesek azokat megújítani. Bíró Imola, a Követ Egyesület kommunikációs vezetője az InfoRádió kérdésére elmondta: szinte még egy Föld bolygóra lenne szükség ahhoz, hogy ezt az életmódot folytatni tudjuk.
inforadio
ARÉNA
2026.07.31. péntek, 18:00
Csörnyei Géza
a Fővárosi Vízművek Zrt. vezérigazgatója
Szép pluszban zártak a tőzsdék a tengerentúlon: nagyot mentek a chipgyártók és a Microsoft

Szép pluszban zártak a tőzsdék a tengerentúlon: nagyot mentek a chipgyártók és a Microsoft

A nemzetközi piacokon ma is a tegnapi nagy amerikai esés utóhatásai és az AI-beruházások megtérülésével kapcsolatos aggodalmak határozták és határozzák meg a hangulatot. Európában ugyan napközben kisebb felpattanás bontakozott ki, de az összkép továbbra is bizonytalan maradt, ráadásul több gyorsjelentésre is heves árfolyamreakció érkezett: az Adidas például közel 17 százalékot zuhant. Összességében tehát ideges, erősen vállalati hírek által vezérelt kereskedést láttunk, érdemi megnyugvás nélkül. A magyar tőzsdén is sokáig bizonytalanságban telt a nap, a vége azonban nagyon erős lett, elsősorban az OTP-nek köszönhetően: mind a BUX index, mind az OTP új történelmi csúcsot ért el. Amerikában a chipgyártók vezették az emelkedést: a Sandisk 24, a Micron Technology árfolyama pedig 18%-os pluszban zárt, a kedvező gyorsjelentésnek köszönhetően pedig a Microsoft is 15%-kal feljebb került. A főbb részvényindexek közül a Dow 1,2, a Nasdaq 3, az S&P pedig 1,7%-ot emelkedett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×