Infostart.hu
eur:
387.72
usd:
329.38
bux:
0
2025. december 28. vasárnap Kamilla
Nyitókép: pixabay

Szigorúan korlátozott területté nyilvánították egész Budát

Bognár Lajos országos főállatorvos kedd reggel jelentette be, hogy megkezdődött az állatok leölése Budakeszin, ahol a napokban több száz, a sertéspestis miatt elhullott vaddisznót találtak a Pilisi Parkerdő Zrt budakeszi erdészetének disznóskertjében.

Frissítette Magyarország interaktív sertéspestis-térképét a Nébih, eszerint a hatóság Buda teljes területét, illetve Budapest agglomerációjának teljes dunántúli felét úgynevezett "szigorúan korlátozott területté" (SZKT) nyilvánította - írja a 444.hu és a magasles.reblog.hu.

Mint arról az Infostart is beszámolt, több száz, a sertéspestis miatt elhullott vaddisznót találtak a Pilisi Parkerdő Zrt budakeszi erdészetének disznóskertjében. Fontos tudni, hogy a Budakeszi Erdészet elkerített vadászterülete nem azonos a Budakeszi Vadasparkkal. Bognár Lajos országos főállatorvos kedd reggel az M1 aktuális csatornán elmondta, hogy

megkezdődött az állatok leölése Budakeszin, hiszen a betegség miatt ki kell üríteni a területet.

A főállatorvos elmondása szerint biztos, hogy emberi közvetítéssel jutott be a vírus, hiszen Budakeszi környezetében, a természetben még nincs jelen, vagyis semmilyen összeköttetés nincs Budakeszi és a fertőzött területek (Kelet-Magyarország) között, vagyis a betegség természetes terjedése kizárható.

A 444 összefoglalójában idézi azokat a rendeleteket, amelyeket az országos főállatorvos szabott meg egy idén februári határozatában, és amelyek hatályba lépnek azokon az országrészeken, amelyeket szigorúan korlátozott területté nyilvánítottak.

  • Akit azon kapnak, hogy moslékkal etet - ami amúgy is tilos - annak azonnal kiirtják a teljes állományát, állami kompenzációra sem számíthat.
  • Aki kültéren neveli a sertéseit, köteles a helyszínt kettős kerítéssel körbevenni. Ha nem teszi meg, akkor 90 napon belül kártalanítás nélkül leölik az állatait. (Ha súlyosbodik a helyzet, az illetékesek dönthetnek úgy, hogy az SZKT-n belül válogatás nélkül minden nem nagyüzemben tartott disznót kiirtanak.)
  • Az érintett területen belül mindenhol, ahol sertést tartanak, kötelező a kéz- és lábfertőtlenítő használata. A járművek is csak kerékfertőtlenítés után hajthatnak be a diszkóknak otthon adó udvarrészbe és csak így jöhetnek ki onnan. A sertésekhez csak a gazdájuk vagy a gondozójuk mehet be, a tulajdonos pedig köteles részletes nyilvántartást írni minden olyan személyről, aki kapcsolatba kerül az állatokkal.

Címlapról ajánljuk
Donald Trump már látja a békemegállapodást

Donald Trump már látja a békemegállapodást

Donald Trump szerint az ukrajnai háború lezárásáról szóló tárgyalások végső szakaszában járnak. Az amerikai elnök erről Volodimir Zelenszkij társaságában beszélt, amikor floridai rezindenciáján fogadta az ukrán államfőt vasárnap.
Putyin háborús ultimátuma árnyékában találkozik Trump és Zelenszkij – háborús híreink vasárnap

Putyin háborús ultimátuma árnyékában találkozik Trump és Zelenszkij – háborús híreink vasárnap

Oroszország szombat este újabb rakétatámadást indított Kijev és Ukrajna több régiója ellen, amely miatt az ukrán főváros egyes részein megszűnt az áram- és a távhőszolgáltatás. A támadás közvetlenül megelőzte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök amerikai látogatását, ahol Donald Trump elnökkel folytat tárgyalásokat a 20 pontos béketerv véglegesítése érdekében. Az egyik legkritikusabb kérdése továbbra is az, hogy mely területeket adnák át Oroszországnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×