"Javaslatunk szerint a szociális és gyermekvédelmi főigazgatóságot kellene átalakítani, illetve a főigazgatóságon belül
létrehozni egy olyan módszertani csoportot, amely szakmai segítséget nyújt az intézményeknek"
- mondta el az InfoRádiónak az ÉFOÉSZ ügyvezető igazgatója.
Kovács Melinda hozzátette: azért tesznek erre indítványt, mert a gödi Topház esete sajnos nem egyedi példa. Ahogyan arra az alapvető jogok biztosa is felhívta a figyelmet, több más olyan intézményben, ahol ő vizsgálatot folytatott, hasonló problémák tapasztalhatóak.
"Úgy látjuk, hogy nem elegendő egyetlen intézményre intézkedési tervet kidolgozni, hanem átfogó segítségnyújtásra, ezen belül pedig a gyermekvédelmi hatóság munkájának átdolgozására van szükség" - jelezte az érdekvédelmi szervezet ügyvezető igazgatója.
Jóllehet az intézményeket érintette a forráselvonás, a szektorban pedig levés a munkavállaló, mégis úgy gondolják, hogy
szakmai támogatással érezhetően javítani lehetne az intézetekben lakók helyzetén.
"A segítségnyújtás módját intézményenként, a benne élő fogyatékos személyekre szabottan, a helyi szükségletek alapján kell megtervezni. Ehhez a főigazgatóságnak kellene készítenie egy szakmai-módszertani útmutatást, amelyet aztán az intézmények fel tudnak használni saját terveik elkészítéséhez" - fejtette ki Kovács Melinda.
A gödi Topház kapcsán egyébként az ÉFOÉSZ megkereste az ideiglenesen megbízott intézményvezetőt és felajánlotta segítségét, ám az ügyvezető igazgató tájékoztatása szerint elutasításra találtak.
"Ugyanakkor nem látjuk, hogy a szükséges intézkedések megszületnek.
Az nem válasz egy ilyen helyzetre, hogy az intézményvezetőt eltávolítjuk.
Előfordulhat olyan eset, amikor ez megoldás lehet, de mi inkább azt szeretnénk, ha a fenntartó nem ellenőrként, hatóságként viselkedne, hanem szakmai segítséget nyújtana az intézeteknek, az ott dolgozóknak és a lakóknak" - mondta el Kovács Melinda.