eur:
393.14
usd:
366.77
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin

A kilépés hivatalos bejelentését sürgeti az Európai Parlament

Az Európai Unióból való kilépési szándékának azonnali hivatalos bejelentésére sürgette Nagy-Britanniát az Európai Parlament.

Sem hivatalos, sem informális tárgyalásokról nem lehet szó, amíg Nagy-Britannia nem aktiválja az Európai Unió Lisszaboni Szerződésének a tagországok kilépését szabályozó 50. cikkelyét - jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament rendkívüli plenáris ülésén, amelyet a brit népszavazás eredménye nyomán hívtak össze.

Juncker emellett a helyzet mielőbbi tisztázásra szólította fel Londont, mint mondta: "Nem engedhetjük meg magunknak ezt a bizonytalanságot". A szavait olykor megtapsoló függetlenség-párti brit képviselőkhöz fordulva Jean-Claude Juncker viccesen odavetette: ez az utolsó alkalom, hogy önök itt tapsolnak.

„Egyáltalán miért vannak még itt?”- kérdezte az bizottság elnöke.

Manfred Weber egyebek mellett kijelentette, hogy Európában véget kell vetni a populista retorikának, annak, hogy mindenért Brüsszelt hibáztatják, és a felelősség vállalására van szükség.

Gianni Pittella, a szociáldemokrata képviselőcsoport vezetője javasolta, közvetlenül választhassák meg az uniós állampolgárok a bizottság elnökét, majd úgy látta, hogy "semmilyen referendum nem törheti meg a történelmi, kulturális és világnézeti kapcsolatot a brit nép és Európa között".

Az EP liberális frakcióját vezető Guy Verhofstadt a jelenlegi bizonytalan helyzet mielőbbi lezárását sürgette, majd a kilépést támogató brit erők félelmekre építő kampányát nevezte sokkolónak, nem azt, hogy miként döntöttek a brit választók.

A brit euroszkeptikus Nigel Farage viszont úgy látta, hogy nem Nagy-Britannia lesz az utolsó tagország, amely elhagyja az Európai Uniót.

A vitát követően az Európai Parlament néppárti, szocialista, liberális és zöld frakciói által közösen benyújtott állásfoglalási indítványban felszólították David Cameron brit miniszterelnököt, hogy mielőbb jelentse be országa kilépési szándékát, azaz aktiválja a távozási folyamatra kidolgozott szerződéses cikkelyt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×