eur:
392.77
usd:
366.29
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin

Az ír parlament elfogadta a sokat vitatott abortusztörvényt

Hónapokig tartó heves viták után az ír parlament alsóháza elfogadta péntekre virradóra az abortuszt korlátozott mértékben legalizáló törvényt.

A maratoni képviselőházi vita után 127 képviselő adta rá voksát, és 31-en szavaztak ellene. Mivel a kormánykoalíciónak kényelmes többsége van a képviselőházban, a jogszabályt könnyedén megkapta a szükséges voksokat, egyes ellenzékiek is rá szavaztak. A jogszabályt még jóvá kell hagynia a szenátusnak is, ahol ugyancsak a kormányoldal képviselői vannak többségben.

A törvény könnyedén átment ugyan a parlamenti szavazáson, a hónapokig tartó viták azonban alaposan megtépázták Enda Kenny miniszterelnök kormányának népszerűségét. A kormányfő fenyegető üzenetek és indulatos szidalmak céltáblája lett azóta, hogy kormánya kezdeményezte az ország szigorú abortuszszabályozásának enyhítését.

A kormány által áprilisban beterjesztett törvény legalizálja a terhességmegszakítást azokban az esetekben, amikor a várandós nő élete veszélyben forog, beleértve az öngyilkosság veszélyének fennállását is. A törvényjavaslat benyújtását hónapokig tartó heves vita előzte meg, tízezrek tüntettek Dublin utcáin, tiltakozva az abortusz korlátozott legalizálása ellen. A miniszterelnök dolgát nehezítette, hogy az abortuszszabályozás a kormányát is megosztotta, de saját pártja, a jobbközép Fine Gael sem állt ki egységesen mellette, az ír katolikus egyház pedig hónapokon át összehangolt kampányt folytatott ellene.

A többségében katolikusok lakta országban eddig az 1861-ben elfogadott törvény volt érvényben, amely szerint az orvos és az abortáló anya is felelősségre vonható gyilkosságért, ha bebizonyosodik, hogy orvosilag nem volt szükséges a művi
terhesség-megszakítás. Az ír legfelsőbb bíróság több mint két évtizede, 1992-ben döntött úgy, hogy az abortusz végrehajtható, ha a terhes nő élete veszélyben forog vagy félő, hogy öngyilkosságot kísérelne meg. A bírósági döntést azonban öt egymást követő kormány sem ültette át törvénybe, pedig az Emberi Jogok Európai Bírósága is felszólította 2010-ben hozott ítéletében Dublint, hogy dolgozza át az abortusz szabályozását.

Az abortuszvita tavaly ősszel lángolt fel újra, miután egy indiai nő terhessége 17. hetében meghalt egy írországi kórházban, ahol megtagadták a művi terhesség-megszakítást, jóllehet az orvosok kezdődő vetélést diagnosztizáltak. A beavatkozást akkor hajtották végre, amikor már nem észlelték a magzat szívhangját, a nőnél azonban időközben vérmérgezés lépett fel, amelynek következtében három nap múlva meghalt.

Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×