eur:
392.79
usd:
366.18
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin

Botrány a Molotov-Ribbentrop (gáz)paktum miatt

Berlinben nagy felháborodást váltott ki a lengyel védelmi miniszter azon kijelentése, amelyben a nemrég létrejött német-orosz gázszállítási szerződést a hírhedt Molotov-Ribbentrop paktumhoz hasonlította. Berlinben most azt várják, hogy a kormányfő Varsóban utasítsa rendre védelmi miniszterét.

A berlini törvényhozás külügyi bizottságának elnöke hátborzongatónak minősítette a lengyel védelmi miniszter hasonlatát, amely "súlyosan árt" a két ország közti barátságnak. Nyilatkozatában reményét fejezte ki, hogy Varsóban a kormányfő helyesbíteni fogja a kijelentést - jelentette az InfoRádió németországi tudósítója.

Radek Sikorski ugyanis azt mondta, hogy a nemrég kötött német-orosz gázszállítási megállapodás az 1939-ben aláírt Molotov-Ribbentrop paktumra emlékezteti, amelynek alapján Lengyelországot a hitleri Németország és a Sztálin vezetése alatt álló Szovjetunió felosztotta egymás között. Tény, hogy Varsóban, valamint a balti országokban kezdettől fogva bírálták a keleti tenger alatt tervezett földgáz-vezeték megépítését.

Gerhard Schröder volt német kancellár néhány nappal az új kormány hivatalba lépése előtt Berlinben megállapodott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy rövidesen megkezdik a Szentpétervár melletti Vyborgból az északkelet-németországi Greifswaldba vezető tengeralatti földgázvezeték lefektetését.

A tervet környezetvédők is bírálták, mert a tengeri élővilág pusztulásától tartanak esetleges csőrepedés esetén. Varsóban viszont főleg azért kifogásolják a gáz-szállításra vonatkozó döntést, mert a vezeték üzembe helyezése után Moszkva zsarolási céllal bármikor leállíthatja a Lengyelországba irányuló szállításokat, miközben zavartalanul folytatja a Nyugatra irányuló gáz-ellátást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×