Infostart.hu
eur:
355.56
usd:
311.49
bux:
142467.45
2026. július 10. péntek Amália
NASA/JPL-Caltech
Nyitókép: NASA/JPL-Caltech

Utolsó képeit küldte a NASA lassan elnémuló marsi szondája

Az InSight éveken át mérte a bolygó szeizmikus aktivitását, mostanra azonban annyi energiája maradt csak, hogy a legérzékenyebb műszerekkel hallgatózzon.

A NASA InSight névre hallgató eszköze küldetése során felbecsülhetetlen értékű adatokat küldött a Marsról. Képes volt mérni a bolygó rengéseit, ennek köszönhetően pedig az eddiginél sokkal pontosabb képet kaphattunk arról, hogy milyen a geológiai összetétele, és milyen folyamatok játszódnak le a mélyében.

A szonda napjai azonban meg vannak számlálva, az elmúlt három évben ugyanis annyira belepte a por a szerkezetet, hogy az már lassan képtelen feltölteni az akkumulátorait. Emiatt hamarosan végleg véget ér a küldetése, mindazonáltal nemrég még készített két fotót, amik, könnyen lehet, az utolsók is voltak – számolt be a Hvg.hu.

Az október 30-án készült felvételen (alább) a talajon fekvő szeizmométert látható. A gép energiaszintje már csak arra elegendő, hogy a legérzékenyebb érzékelőit lássa el energiával.

NASA/JPL-Caltech
NASA/JPL-Caltech

Liz Barrett, az InSight tudományos és műszerműveleti vezetője szerint már csak néhány hete lehet hátra az egységnek, mielőtt végleg elnémul.

Címlapról ajánljuk
Összejött a spanyol–francia álom-elődöntő: Spanyolország a 88. percben lőtt góllal ütötte ki Belgiumot a vb-n

Összejött a spanyol–francia álom-elődöntő: Spanyolország a 88. percben lőtt góllal ütötte ki Belgiumot a vb-n

Spanyolország 2-1-re verte Belgiumot a labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőjében, ezzel ők találkoznak a nagy esélyes franciákkal az elődöntőben. A belgák egyenlíteni tudtak a fölényben játszó spanyolok ellen, aztán balszerencsével estek ki: a második félidő közepén le kellett cserélniük a kapussztár Curtois-t, és a 88. percben egy lövés kipattant a cserekapusról, Senne Lammensről, amit aztán a spanyolok bevágtak...

Idén kevés lesz a krumpli, és az árán is variálnak a láncok

A májusi fagyok miatt kevesebb burgonya terem az idén idehaza. Az újburgonyatermés akár 20-30 százalékkal is elmaradhat a várttól. A burgonya termőterülete 15-20 százalékkal csökkent – tette hozzá Csizmadi Imre, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Kertészeti és Beszállítóipari Országos Osztályának elnöke az InfoRádióban.
Dél-koreai óriás debütált a tőzsdén, még mindig őrületes hit van az AI-szektor mögött

Dél-koreai óriás debütált a tőzsdén, még mindig őrületes hit van az AI-szektor mögött

Az iráni helyzet eszkalációja miatt világszerte korrekció bontakozott ki a hét során a világ tőzsdéin. Csütörtökön viszont már emelkedtek az európai és amerikai részvénypiacok, péntek reggel pedig Ázsiában is jó volt a befektetői hangulat. A vezető ázsiai részvényindexek emelkedtek, a Kospi vezetésével, a dél-koreai tőzsdén újra nagyot mentek a technológiai cégek részvényei. A pénteki nyitás után az európai részvénypiacok mellett Amerikában is stagnálást láthatunk. Nagy érdeklődés mellett debütált a Nasdaqon a dél-koreai SK Hynix, amelynek részvényei pénteken 170 dolláros árfolyamon, mintegy 14 százalékos emelkedéssel nyitottak. Nap végére az amerikai tőzsdék szép pluszban zártak, az S&P 500 tőzsdeindex 0,38%-kal emelkedett, miközben a piac a jövő heti gyorsjelentési szezonra készül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×