Infostart.hu
eur:
376.84
usd:
316.46
bux:
129854.13
2026. február 10. kedd Elvira
Hot summer day and forty degrees Celsius on a thermometer. Thermometer in summer day shows high temperature degree with sun in background.
Nyitókép: Getty Images

Megkongatták a vészharangot, már a britek is aggódnak a durva hőhullámok miatt

Egy friss jelentés szerint súlyos gazdasági károkat és ezrek halálát okozhatja, ha nem készülnek fel időben a hőhullámokra az Egyesült Királyságban.

A brit parlamentben egyre többször kerülnek napirendre a hőhullámok okozta gazdasági károk és negatív egészségügyi következmények enyhítésére, illetve megelőzésére irányuló intézkedések. A londoni alsóház környezetvédelmi bizottságának elnöke, Philip Dunne felszólította a kormányt, hogy azonnal cselekedjen, mert beláthatatlan következményei is lehetnek, ha nem tesznek érdemi lépéseket a közeljövőben.

A politikus szakértők kutatásaira hivatkozva közölte: 2050-re olyan állapot is előállhat, hogy

évente akár tízezer ember is meghalhat az Egyesült Királyságban a hőhullámok következtében,

a gazdasági károk pedig elérhetik az évi 60 milliárd fontot is, ha nem tesznek többet az egyre aggasztóbbá váló éghajlati folyamatok megakadályozása, visszaszorítása érdekében – írja a vg.hu.

Az Egyesült Királyság nemzeti statisztikai hivatalának (ONS) becslései szerint 2022-ben 4500 halál volt köthető a hőséghez.

„A veszély jelen van, és egyre gyorsabban közeleg. Azonnali tervre van szükségünk. Minél tovább húzzuk az időt, annál nagyobb veszélyben leszünk” – figyelmeztetett Philip Dunne.

Az extrém hőségnek számos káros hatása van az emberi szervezetre, többek közt növeli a vérnyomást, felgyorsítja a szívverést, fokozza a kiszáradás, valamint a hőguta okozta betegségek vagy a halál kockázatát. Különösen nagy veszélyben vannak a tartós betegséggel küzdő 65 év felettiek, továbbá a nagy hőség a mentális egészséget is rombolhatja.

A londoni alsóház környezetvédelmi bizottsága által összegyűjtött adatok alapján

kétszeresére nő az öngyilkossági kockázat Nagy-Britanniában, ha a hőmérséklet tartósan eléri a 32 Celsius-fokot.

A testület szerint a pusztító viharokhoz, hurrikánokhoz hasonlóan a hőhullámoknak is nevet kellene adni, mert így az emberek talán jobban felmérik a veszélyeket, illetve megértik a kockázatokat.

Korszerűsíteni kellene a lakásokat

A bizottság javaslata szerint több parkot kellene telepíteni, valamint bővíteni kellene a zöld infrastruktúrát, ami elsősorban az olyan nagyvárosi környezetben fontos, mint London, ahol nyolc fokkal is magasabb lehet a hőmérséklet, mint vidéken. A jelentés kitért arra is, hogy Nagy-Britanniában a korábbi évtizedekben nem megfelelően alakították ki az otthonokat, irodákat a hőség kezelésére, ami hőhullámok esetén ugyancsak megnövelheti a halálesetek kockázatát a túlfűtöttség miatt. Figyelmeztettek arra is, hogy hőségben kevésbé produktívak az emberek a munkahelyükön.

A kormány a jelentésre reagálva kifejtette: ötéves tervet dolgoztak ki a változó éghajlat káros hatásainak enyhítésére. Céljuk a nemzeti ellenálló képesség erősítése, a zöld gazdaságok támogatása és az élelmiszer-termelés védelme. A kabinet ígéretet tett arra is, hogy még több pénzt áldoz arra, hogy az egyes ingatlanok, épületek még energia-hatékonyabbak legyenek.

Címlapról ajánljuk
Szakértő a magyar videojáték-fejlesztő cég támogatásáról: a tehetség megvan, meglátjuk, a pénz mire lesz elég

Szakértő a magyar videojáték-fejlesztő cég támogatásáról: a tehetség megvan, meglátjuk, a pénz mire lesz elég

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint ezen a téren is a globális élmezőnybe törünk, ezért a kormány 1,5 milliárd forintos támogatást adott egy magyar videojáték-fejlesztő cég 4,5 milliárdos beruházásához. Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő szerint tehetségből van elég egy világsikerű magyar videójáték megalkotásához, az viszont kétséges, hogy 4,5 milliárd forint elég-e rá.

Orbán Viktor Szekszárdon folytatta az országjárást, és a térség polgármestereivel is tárgyalt

Orbán Viktor miniszterelnök Lázár János építési és közlekedési miniszter társaságában Szekszárd térségének polgármestereivel tárgyalt, majd fórumot tartott: esti posztja szerint „Szekszárdon tudják: a Fidesz a biztos választás. Hétfő este annyian voltunk, hogy a végén már csak cipőkanállal lehetett beférni.”
inforadio
ARÉNA
2026.02.10. kedd, 18:00
Charaf Hassan
a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem rektora
Emelkedik a Nasdaq és az amerikai technológiai cégek

Emelkedik a Nasdaq és az amerikai technológiai cégek

Csúcson zártak az európai részvénypiacok és szárnyal a Nasdaq, ahogy a múlt heti mélyrepülés után újra emelkednek a technológiai vállalatok részvényei. A befektetői hangulatot ezen kívül elsősorban a negyedik negyedéves gyorsjelentési szezon friss számai és az amerikai kamatpálya alakulásával kapcsolatos várakozások határozzák meg. A magyar tőzsdén szintén új történelmi csúcsra került a Richter részvénye.  Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×