eur:
411.85
usd:
395.56
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
JDAM-ER siklóbomba. Forrás Twitter/Terror Alarm
Nyitókép: Forrás Twitter/Terror Alarm

A "magyar madarak" ismét lecsaptak az oroszokra

Az ukrán hadsereg egyik, magát magyaroknak nevező alakulata érdekes videót tett közzé.

Az X-en (korábban Twitter) számos ehhez hasonló videó jelenik meg nap mint nap, de ez most mégis különleges. Legalábbis nekünk magyaroknak az, mert a drónfelvételt az egyik "magyar" fedőnevű ukrán alakulat készítette.

Filmen az látható, amint az ukrán légierő egy orosz állást pusztít el, az Egyesült Államoktól kapott, JDAM-ER szárnyas bombával.

Amint arról már korábban az Infostart is beszámolt, ezek a GPS-vezérlésű légibombák különösen pusztító fegyverek, mert rendkívüli pontossággal képesek eltalálni a célpontjukat. Egy hagyományos, 230 kilogrammos "buta" bombára a leoldás után kinyíló szárnyakat és műholdas irányító rendszert szerelnek. A fegyver – a dobás magasságától függően – akár 80 kilométert is képes siklani.

Ez általában elegendő ahhoz, hogy az indító repülőgép az ellenséges légvédelem hatókörzetén kívül maradhasson, viszont hasonló hatótávolságot biztosít, mint az M142 HIMARS rakéták, de nagyobb robbanófejjel és olcsóbban.

JDAM-ER, megnövelt hatótávolságú, amerikai szárnyas bomba. Forrás: Wikipédia
JDAM-ER megnövelt hatótávolságú, amerikai szárnyas bomba. Forrás: Wikipédia

Bár az orosz légvédelem földközeli repülésre kényszeríti az ukrán harci gépeket, azok, az úgynevezett hajító bombázással mégis ki tudják használni a siklóbombák adta lehetőségeket. A támadó gép mélyrepülésben közelíti meg célt, majd nem messze attól gyors és meredek emelkedésbe kezd és közben oldja a bombát. Ez a tehetetlenség következtében még emelkedik egy darabig, majd amikor elfogy a lendület siklani kezd a cél felé. Az indító repülőgép viszont a leoldást követően azonnal kifordul és visszasüllyed a biztonságot jelentő földközeli magasságra.

Jurij Ignat, az Ukrán Fegyveres Erők Légierő Parancsnokságának szóvivője az ukrán TV-nek nemrég azt nyilatkozta, hogy a JDAM bombák rendkívül pontosak és szeretnének még több ilyet, de ha lehet akkor már a nagyobb, 900 kilogrammos változatból. Arról egyelőre nincsenek hiteles információk, hogy hány darab ilyen precíziós fegyvert kaphatott eddig az ukrán légierő. Egy amerikai illetékes csak annyit közölt: eleget ahhoz, hogy jó pár csapást mérjenek velük az oroszokra.

Címlapról ajánljuk

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×