Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia
Nyitókép: Pixabay

Lakáshiteles limbótánc: próbálnak beférni a bankok a kamatplafon alá

Már nincs egy hónapjuk sem a kereskedelmi bankoknak arra, hogy kidolgozzák, milyen feltételek mellett vezetnék be az 5 százalékos kamatplafont a lakáshitelezésben. A pénzintézetek ezt csak szűkebb körben tennék lehetővé az ügyfeleknek, például csak a 30 év alattiak számára nyitnák meg ezt a lehetőséget – mondta az InfoRádióban Palkó István, a Portfolio elemzője.

Szeptember 19-én tárgyaltak a Magyar Bankszövetség, illetve a Nemzetgazdasági Minisztérium képviselői. Ekkor hangzott el először a kormány részéről az az elvárás, hogy a bankok 5 százalék alá szorítsák lakáshiteleik teljeshiteldíj-mutatóját, ami azért érdekes, mert jelenleg 6 és 7 százalék között, esetenként 7 százalék fölött van ez az érték, és időközben a referenciakamatok, hozamok sem nagyon csökkentek – mondta Palkó István. A Portfolio elemzője hozzátette: a magyar bankok két hónapot kaptak arra, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium asztalára letegyék a javaslatukat.

"Ez önkéntes vállalás lenne, tehát a kormány nem tervez kötelező érvényű jogszabályt hozni, de ahogy korábban már a thm-plafonnnál láthattuk,

önkéntes módon vállalnák a bankok

azt, hogy lejjebb szorítják a hitelek thm-jét, és ezzel a kamatát is, és öt százalék alatti kamatszinten lehetne lakáshitelt felvenni. Jelenleg a Bankszövetség dolgozik a megvalósítható javaslaton" – jelezte az elemző.

Mint mondta, a közelmúltban a Budapest Economic Forumon többen is megerősítették, többek között Jelasity Radován, a Magyar Bankszövetség elnöke, hogy nem minden lakáshiteles vehetné igénybe az öt százalék alatti thm-et, hanem kifejezetten a zöld lakások, vagyis az új építésű lakások vásárlói. Ezek esetében is az első lakást vásárlók élhetnének vele. Ebbe a körbe a Portfolio elemzője szerint a 30 év alatti fiatalok tartoznának.

További elvárás vonatkozhat még a négyzetméterárra, illetve a lakás pontos méretére is, ezek a részletek azonban nem nyerték el a végleges formájukat, kidolgozás alatt állnak. November közepéig van ideje a Magyar Bankszövetségnek arra, hogy kidolgozzon egy olyan javaslatot, amelyet a Nemzetgazdasági Minisztérium elfogad – emlékeztetett Palkó István.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Klímavédelem: így homályosítaná el a napot technológusok egy csoportja

Klímavédelem: így homályosítaná el a napot technológusok egy csoportja

Lehet, hogy hamarosan igazzá válik a mondás, hogy „a Napra lehet nézni, de rád nem”? Egy startup (befektetők dollármillióival a háta mögött) egy olyan módszer kidolgozásán ügyködik, amellyel tompítani lehetne a Földet érő napfényt. Ez eszközt kínálna a globális felmelegedés elleni fellépésre. A klímaaktivisták hevesen reagáltak, miközben politikai akadályai is lehetnek a merész elképzelésnek.

Orbán Viktor Miskolcon „egy hosszú szerelmi történetről” beszélt, bejelentést tett a tanárbérről

A digitális polgári körök rendezvényén a közönség kérdéseire válaszolt a pártelnök-miniszterelnök, a Tisza Pártot és a DK-t a háborúfenntartók közé igyekvő pártoknak nevezte, a városiakat pedig kérte, döntsék el, hogy egy nagy ipari beruházást szeretnének, vagy több kisebbet, ezután áll rendelkezésre. Bejelentette, hamarosan 900 ezer forint lesz az átlagos tanárbér, a Benes-dekrétumok miatt joghátrányt szenvedők pedig segítséget kapnak.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×