eur:
402.88
usd:
349.66
bux:
98560.68
2025. június 22. vasárnap Paulina
Corporate business still-life, in high-end office environment
Nyitókép: Klaus Vedfelt/Getty Images

Hatnapos munkahétről lépett életbe szabály – itt az indoklás

Több országban a négynapos munkahét bevezetésével kísérleteznek, egyes cégek már be is vezették. Görögországban egy egészen más döntést hozott a kormány.

Július elején lépett hatályba Görögországban az az új szabályozás, amely egyes szektorok esetében megengedi a tipikus 40 órás munkahét 48 órára történő kiterjesztését. A kabinet a jogszabályt azzal magyarázza, hogy azzal a szakképzett munkaerőhiányból és az elöregedő társadalomból fakadó hátrányokat próbálja enyhíteni, valamint az – egyébként a görögöknél tipikus – adóelkerülés, illetve a fizetetlen túlórák visszaszorítását célozzák.

Szakszervezetek élesen kritizálták a döntést, barbárságnak titulálva azt.

„Semmi értelme. Mikor szinte minden civilizált országban négynapos hetet vezetnek be, akkor Görögország úgy dönt, hogy a másik utat választja” – idézte a The Guardian alapján a 24.hu Akisz Szotiropuloszt, a köztisztviselők szakszervezetének egyik vezető tagját. „Az új törvény elpusztítja az ötnapos munkahetet” – nyilatkozta a DW-nek még a jogszabály életbe lépése előtt Arisz Kazakosz munkajogi professzor.

Az új lehetőségre nyitott munkahelyeken „kivételes körülmények között” (például váratlanul megnövekedett munkaterhelés esetén) az iparban, a mezőgazdaságban, a kiskereskedelemben, az éjjel-nappal üzemelő, több műszakos magánvállalkozásoknál a munkavállalók ezentúl – elméletileg saját maguk – választhatják azt, hogy a nemzet termelékenységét növelve 48 órában dolgoznak. A többlet munkáért plusz 40 százalékos túlórapénzt kapnak, ha ünnepnapra esik, akkor 115 százalékot.

Azért csak elméletileg, mert a gyakorlatban a munkaadók ugyan nem kötelezhetik a munkavállalókat a hosszabb munkavégzésre, ám az állás elvesztésével való fenyegetettség miatt képesek lehetnek kierőszakolni a váltást.

A vendéglátóipar azért maradt ki az ágazatok közül, mert ott már 2023-ban eltörölték az ötnapos munkahetet. Az üdülőszigeteken már most is mindennapos, hogy az idénymunkások heti hét napot dolgoznak.

Magyarországon egyébként az ötnapos, 40 órás munkahetet idén 40 éve vezették be.

Címlapról ajánljuk
MTA: nincs olyan terület, ahol ne lennének kimutathatók negatív klimatikus változások

MTA: nincs olyan terület, ahol ne lennének kimutathatók negatív klimatikus változások

A Magyar Tudományos Akadémia szakmai álláspontja szerint a légkörtől a vizekig, a talajtól az élővilágig – beleértve az emberi egészséget is – szinte mindenhol megfigyelhető a negatív tendencia. Az Alkotmánybíróság megbízásából készült tanulmány szerzői megállapították: csak az integratív, holisztikus szemlélet lehet az intézkedések és a beavatkozások alapja.

Devizaváltás külföldön: sokkal drágább lehet a nyaralás, ha erre nem figyelünk oda

A külföldi utazások alkalmával a fizetés módjától függően akár 4 és 14 százalék közötti különbség is lehet ugyanannak a vásárlásnak a forintban számított végösszegében - derül ki a money.hu összeállításából. A portál pénzügyi elemzője azt tanácsolja, hogy mindig itthon váltsunk devizát, és csak rendkívüli helyzetben használjuk külföldön az ATM-et.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×