A szakember elmondta: szükség volt az amerikai kongresszus által pénteken elfogadott, és az elnök által azon nyomban aláírt intézkedéscsomagra, mert megrendült a bizalom az egész pénzügyi rendszerben. Ezt mindenképpen helyre kell állítani, ami úgy lehetséges, ha a kétes kinnlevőségekre fedezetet kapnak a pénzintézetek.
Örülhetünk, hogy elfogadták ezt a csomagot, de még most jön a dolog nehezebb része, a bevezetés. Be kell árazni a kötvényeket, amelyeknek most egyáltalán nincs piaca. Nem tudni, mely pénzintézetek vesznek részt ebben a mentőakcióban, vállalva a kötöttségeket - sorolta a feladatokat az ING vezető elemzője.
Németh Dávid úgy véli: valószínűleg nem lesz elég a jelenlegi csomag, szükség lehet újabb konszolidációkra is. Ami a mostani intézkedéseket illeti, még ki kell dolgozni a részleteket, és csak az év vége felé válik láthatóvá, elérik-e a kívánt hatást, bővül-e a likviditás; addig ideges, hullámzó kereskedés várható a világ tőzsdéin.
A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy egyelőre nem tudni, milyen nehézségekkel, rejtett problémákkal küzdenek az európai, valamint a japán és más távol-keleti bankok.
Európában az a nehézség, hogy az államoknak külön-külön kell az intézkedéseket meghozniuk, valószínűleg nem lesz egységes uniós csomag. Ez lassabb döntéshozatalt és elhúzódó reakciókat jelent - fejtette ki. Hozzátette: Amerikában, Európában és Japánban is számíthatunk további bankproblémákra a következő fél évben.
Magyarországon eddig még csak a hitelfeltételek szigorodásában, a hitelezés drágulásában érhető tetten a válság, Amerikában és Nyugat-Európában azonban egyre inkább átgyűrűzik a krízis a reálgazdaságba is, amit az exportorientált magyar gazdaság is megérez majd - jegyezte meg Németh Dávid.
Jön a havazás, elkészültek az első térképek