Infostart.hu
eur:
359.08
usd:
305.6
bux:
136450.66
2026. május 6. szerda Frida, Ivett
Nyitókép: Pixabay

Januárban megugrott a halálozások száma

Kevesebben születtek és jóval többen haltak meg idén januárban, mint az elmúlt év első hónapjában, így nőtt a természetes fogyás.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2019 januárjában 5,5 százalékkal kevesebb gyermek született (7364), míg a halálozások száma (13 790) jelentősen, 19 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához képest.

Így a természetes fogyás 68 százalékkal, 2603 fővel meghaladta a 2018. januárit.

A halálozások számának emelkedése mögött a tavalyinál korábban tetőző influenzajárvány állhatott.

A teljes termékenységi arányszám egy nőre számított becsült havi értéke 1,44 volt, az előző év azonos időszakára számított 1,50-hoz képest.

A házasságkötések száma mérséklődött, 1436 pár lépett frigyre, ami 5 százalékkal, 76-tal kevesebb, mint amennyi 2018 januárjában volt.

Ezer lakosra 8,9 élveszületés és 16,6 halálozás jutott. Az előbbi adat 0,5 ezrelékponttal alacsonyabb, az utóbbi 2,6 ezrelékponttal magasabb 2018 azonos hónapjához viszonyítva. Ennek eredményeként a természetes fogyás a 2018. januári 4,6 ezrelékkel szemben 2019. januárban 7,8 ezrelékre emelkedett.

2019 első hónapjában ezer élveszületésre 3,5 csecsemőhalálozás jutott, ez 1,2 ezrelékponttal meghaladja az előző év azonos havi értékét. A házasságkötési arányszám 1,7 ezrelék volt, 0,1 ezrelékponttal kevesebb, mint 2018 januárjában - áll a KSH közleményében.

Címlapról ajánljuk
Visszaadható-e a látás? Szemátültetés még nincs, de a génsebészet nagyon fejlődik

Visszaadható-e a látás? Szemátültetés még nincs, de a génsebészet nagyon fejlődik

Az orvostudomány már sok szervünk átültetésére képes, a szemet azonban egyelőre nem tudják átültetni, viszont magyar kutatók is dolgoznak olyan génsebészeti fejlesztéseken, amelyek millióknak adhatják vissza a látás vagy az életlátás képességét. Erről Nagy Zoltán Zsolt Széchenyi-díjas szemész professzor, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában.

Május 9. az új ciklus kezdőnapja – itt a teljes menetrend, máris van egy kifogás

Szombaton alakul meg az új Országgyűlés, kétharmados többségében tiszás politikusokkal, jelentős kisebbségbe szorult Fidesz- és KDNP-frakciókkal, valamint egy 6 fős Mi Hazánk-frakcióval. Közzétették a parlamenti napirendi javaslatot is.
inforadio
ARÉNA
2026.05.06. szerda, 18:00
Pósfai Mihály
Széchenyi-díjas geológus, az MTA új elnöke
Coface: Felemás a régiós kép, az eurómilliárdos forrásokra számító Magyarország látszólag a jobbak közé került

Coface: Felemás a régiós kép, az eurómilliárdos forrásokra számító Magyarország látszólag a jobbak közé került

Bár 2025-ben a közép- és kelet-európai térségben összességében stabilizálódtak a fizetésképtelenségi mutatók, a magyar piacon is érdekelt Coface legfrissebb elemzése széttagolt képről tanúskodik: a különböző régiós országok között egyre markánsabb különbségek figyelhetőek meg, amelyeket az eltérő makrogazdasági környezet alakít. Lengyelországban nőtt a legnagyobb mértékben a fizetésképtelenségi eljárások száma, éves szinten közel 18 százalékkal. A szektorok közül az építőipar és a szállítmányozás számít a legrizikósabbnak. Magyarország kedvezőbb eredményt ért el, hiszen 6,6 százalékkal csökkent a fizetésépképtelenségi eljárások száma az elmúlt két év rekordmagas szintjei után.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×