eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Tudományos áttörés: gyógyítják majd az idegrendszerünket

Tudományos áttörés: gyógyítják majd az idegrendszerünket

Az idegrendszeri folyamatoknál alkalmazott őssejtterápiák kutatása áttörés előtt áll - mondta a témában rendezett budapesti konferencia után az InfoRádiónak Orbán Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközpont Enzimológiai Intézetének munkatársa.

Elérkeztek ezek a kutatások egy olyan pontra, amikor nemcsak a rossz tulajdonságot tudják gyógyítani, hanem csírájában meg tudják változtatni a genetikai problémákat. Egyre inkább megismerik azokat az idegrendszeri őssejteket, amelyeket ha el tudnak különíteni, izolálni tudnak, akkor talán

létre tudnak hozni őssejtként viselkedő idegsejteket.

"Ezeket ha beültetik egy elroncsolódott gerincvelőbe, akkor a remények szerint tudják pótolni az ottani sejteket. Itt várható áttörés, mert ezek voltak azok a betegségek, amelyekkel korábban az orvosok nem tudtak mit kezdeni - mondta Orbán Tamás.

A génbeviteli eljárások és a célzott genetikai módosítások az elmúlt évtizedekben értek el olyan határokat, amikor már hatékonyan és gyorsan tudunk bármilyen élőlény genetikai állományába belenyúlni. Ezek a technológiák elérhetők humán esetekben is.

Ott azonban felvetődik két dolog. Egyrészt hogy milyen mértékben használhatók a gyógyászatban, a génterápia, génsebészet révén, másrészt pedig hogy milyen mértékben tehetünk módosításokat, hol van a határ?

E módszerek nagy része egyáltalán nincsenek még jelen a gyógyászatban. Csupán néhány eljárást alkalmaznak, például a vérképző sejteket érintő, leukémiás esetekben.

"Genetikai módosításhoz csak akkor nyúlunk, ha már minden más kudarcot vallott, ez csak a legutolsó szalmaszál. Azért, mert ezek nagyon költséges eljárások, illetve mert még nem tudjuk, mennyire biztonságos ez. Hiszen ha egy élőlény genetikájába belenyúlok, évmilliók alatt kialakult kényes egyensúlyokat bonthatunk meg."

"De mi van akkor, ha van elég pénzem arra, hogy az én gyerekem erős legyen és kék szemű és hasonlók? Ilyenkor elérkezünk egy jogi, etikai, vallási határhoz, amely még nem szabályozott. Addig tehát egyáltalán nem szabad alkalmazni az eljárást, amíg a géntechnológiai részletekre választ találnak, illetve amíg az orvostudomány és a társadalom ezeket a jogi, etikai kérdéseket nem tudta feldolgozni" - hangsúlyozta a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközpont Enzimológiai Intézetének munkatársa.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×