eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Tudományos áttörés: gyógyítják majd az idegrendszerünket

Tudományos áttörés: gyógyítják majd az idegrendszerünket

Az idegrendszeri folyamatoknál alkalmazott őssejtterápiák kutatása áttörés előtt áll - mondta a témában rendezett budapesti konferencia után az InfoRádiónak Orbán Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközpont Enzimológiai Intézetének munkatársa.

Elérkeztek ezek a kutatások egy olyan pontra, amikor nemcsak a rossz tulajdonságot tudják gyógyítani, hanem csírájában meg tudják változtatni a genetikai problémákat. Egyre inkább megismerik azokat az idegrendszeri őssejteket, amelyeket ha el tudnak különíteni, izolálni tudnak, akkor talán

létre tudnak hozni őssejtként viselkedő idegsejteket.

"Ezeket ha beültetik egy elroncsolódott gerincvelőbe, akkor a remények szerint tudják pótolni az ottani sejteket. Itt várható áttörés, mert ezek voltak azok a betegségek, amelyekkel korábban az orvosok nem tudtak mit kezdeni - mondta Orbán Tamás.

A génbeviteli eljárások és a célzott genetikai módosítások az elmúlt évtizedekben értek el olyan határokat, amikor már hatékonyan és gyorsan tudunk bármilyen élőlény genetikai állományába belenyúlni. Ezek a technológiák elérhetők humán esetekben is.

Ott azonban felvetődik két dolog. Egyrészt hogy milyen mértékben használhatók a gyógyászatban, a génterápia, génsebészet révén, másrészt pedig hogy milyen mértékben tehetünk módosításokat, hol van a határ?

E módszerek nagy része egyáltalán nincsenek még jelen a gyógyászatban. Csupán néhány eljárást alkalmaznak, például a vérképző sejteket érintő, leukémiás esetekben.

"Genetikai módosításhoz csak akkor nyúlunk, ha már minden más kudarcot vallott, ez csak a legutolsó szalmaszál. Azért, mert ezek nagyon költséges eljárások, illetve mert még nem tudjuk, mennyire biztonságos ez. Hiszen ha egy élőlény genetikájába belenyúlok, évmilliók alatt kialakult kényes egyensúlyokat bonthatunk meg."

"De mi van akkor, ha van elég pénzem arra, hogy az én gyerekem erős legyen és kék szemű és hasonlók? Ilyenkor elérkezünk egy jogi, etikai, vallási határhoz, amely még nem szabályozott. Addig tehát egyáltalán nem szabad alkalmazni az eljárást, amíg a géntechnológiai részletekre választ találnak, illetve amíg az orvostudomány és a társadalom ezeket a jogi, etikai kérdéseket nem tudta feldolgozni" - hangsúlyozta a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközpont Enzimológiai Intézetének munkatársa.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×