Infostart.hu
eur:
363.18
usd:
314.21
bux:
148632.55
2026. augusztus 9. vasárnap Emőd
Szivárványos esernyõkkel vonulnak a résztvevõk az évente megrendezett prágai Pride felvonuláson 2026. augusztus 8-án. A belvárosban összegyûlt több tízezres tömeg az LMBTQIA+ közösség melletti kiállásra és az egyenlõ jogok biztosítására hívta fel a figyelmet.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Magyarok is színesítették a prágai melegfelvonulást

Több tízezer ember vett részt szombaton a Prágában rendezett melegfelvonuláson, amely a cseh fővárosban most záruló szexuális kisebbségek hete, a Prague Pride 2026 csúcspontja volt.

A Prague Pride-ot 2011 óta mindig augusztus elején tartják meg a cseh fővárosban. A szervezők szerint a fesztivál mintegy 150 programjára - kiállítások, koncertek, előadások, beszélgetések - a hét folyamán több mint százezren látogattak el. Kamila Frölichová, a Prague Pride igazgatója úgy nyilatkozott, hogy a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és queer (LMBTQ) közösség szombati menetébe mintegy 45-50 ezren kapcsolódtak be. Ez a tavalyihoz hasonló részvételt jelent.

A résztvevők a Vencel téren gyülekeztek, majd az Óváros téren át a moldvai Stvanice-szigetre mentek, ahol késő estig kulturális programok, főleg koncertek zajlanak.

A színes menet megindulásakor a résztvevők a Vencel téren egyperces csenddel megemlékeztek meg a hasonló júliusi berlini Pride-on elkövetett merénylet áldozatairól.

A rendőrség eddig nem adott becslést a résztvevők számáról. Csak annyit közölt, hogy a felvonulás probléma nélkül zajlik.

A mintegy három órás menetet, amelyet több mint száz rendőr biztosított, karneváli hangulat, színes öltözetek, sok zene, tánc, többtucatnyi szivárványos, illetve nemzeti zászló jellemezte.

A szervezők szerint a résztvevők mintegy 25-30 százaléka külföldről érkezett a cseh fővárosba.

A menetben magyarokat, kisebb magyar csoportokat is látni lehetett.

Prága belvárosában a felvonulás miatt több órán át korlátozták a forgalmat.

A felvonulás útvonalán néhány helyen keresztény aktivisták tüntetettek a melegek ellen, de a korábbi évektől eltérően ezúttal semmiféle ellenrendezvény nem volt.

Címlapról ajánljuk
Nem lesz kevesebb víz, de az otthonunkban is meg kell tudni tartani – kemény szavak az ökológustól

Nem lesz kevesebb víz, de az otthonunkban is meg kell tudni tartani – kemény szavak az ökológustól

Több magyarországi településen már vízkorlátozást kellett bevezetni, de mindenhol takarékos vízfelhasználásra kérik a lakosságot. Németh András természetvédelmi őr, ökológus, a Vízőrző Mozgalom ötletgazdája és alapítója azt javasolja: halasszuk el a nagyobb vízigényű munkákat, és felejtsük el a nyáron a zöld gyepet! Arra is figyelmeztet, hogy már most kezdjünk el tenni azért, hogy megtartsuk a vizet, ha lesz csapadék.
inforadio
ARÉNA
2026.08.10. hétfő, 18:00
Bíró Tibor
egyetemi tanár, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Környezeti Fenntarthatósági Intézetének vezetője, a Magyar Hidrológiai Társaság alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×