Infostart.hu
eur:
352.05
usd:
307.37
bux:
0
2026. június 22. hétfő Paulina
Nyitókép: Pixabay.com

Szigorú tiltás jön az energiaitaloknál

Nagy többséggel szavazták meg azt a törvénytervezetet Romániában, amely betiltja az energiaitalok forgalmazását kiskorúak számára.

A jogszabály értelmében tilos lesz 18 év alattiaknak eladni azokat az italokat, amelyek a koffeinből, taurinból, karnitinból, guaranából, glükuronolaktonból, vagy más, a központi idegrendszert stimuláló vegyületből legalább kettőt tartalmaznak.

A törvény az italautomatákra és online kereskedelemre, valamint az egészségügyi és oktatási intézményekre is kiterjeszti a tiltást. A törvény

az energiaitalok árusítását és reklámozását is betiltja a kórházak és iskolák egy kilométeres körzetében.

Az előírások megszegése kihágásnak minősül, melyet 100 és 20 000 lej (7800 - 2,3 millió forint) közötti bírsággal, illetve a kereskedelmi tevékenység 10-től 30 napig terjedő felfüggesztésével sújthatnak.

A kormánykoalícióban részt vevő Szociáldemokrata Párt (PSD) törvényhozói által tavaly decemberben előterjesztett javaslatot 238 képviselő támogatta, egy ellenezte, 12-en tartózkodtak.

Az előterjesztők indoklása szerint az utóbbi évtizedben rohamosan emelkedett az energiaital-fogyasztás a fiatalok és kiskorúak körében. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) egy 2013-ból származó felmérése szerint ez európai felnőttek 30, a kamaszok 68, és a 10 év alatti gyermekek 18 százaléka fogyasztott energiaitalokat, a román közegészségügyi intézet figyelmeztetése szerint pedig a hazai piacon alkoholt is tartalmazó energiaitalok is megjelentek, amelyeknek a címkéi nem figyelmeztetnek a központi idegrendszerre gyakorolt káros hatásokra.

A törvényjavaslat kezdeményezői szerint a fiatal felnőttek, és az őket utánzó tizenévesek körében nagyon elterjedté vált (mintegy 70 százalékra tehető) az alkohol és energiaitalok együttes fogyasztása, ami megtévesztő lehet az ittasság szintjét illetően és elősegíti a függőség kialakulását.

Bukarestben 2014 és 2016 között 15 kamaszt szállítottak kórházba mérgezéses tünetekkel,

tavaly pedig egy 17 éves kamasz életét is vesztetette a túlzott energiaital-fogyasztás következtében.

A jogszabályt a szenátus már elfogadta, hatályba lépéséhez csak az államfő aláírására van szükség.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Magyar Péter nyitja az Országgyűlés újabb kétnapos ülését, sorsdöntő szavazások jönnek

Hétfőn Magyar Péter miniszterelnök felszólalásával kezdődik az Országgyűlés újabb rendkívüli ülése, ismerteti a vagyonvisszaszerzési hivatalról szóló javaslatot, és hogy hogyan váltják le a közjogi méltóságokat. Kedden egy sor fontos indítványról, így a 110 oldalas korrupcióellenes törvénycsomagról is szavazhatnak – benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Tisza-kormány: ma fontos bejelentés érkezik az elszámoltatással kapcsolatban

Tisza-kormány: ma fontos bejelentés érkezik az elszámoltatással kapcsolatban

Hétfőn mutatják be az Országgyűlésben a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal felállításáról szóló javaslatot és egy kapcsolódó Alaptörvény-módosítási indítványt. A múlt héten Vitézy Dávid bejelentette a fizetésképtelenné vált Dunakeszi Járműjavító újraindítását. Magyar Péter miniszterelnök kedden Gödöllőn fogadja a V4-partnereket az együttműködés újraindítása céljából. Az egészségügyben új nyilatkozási irányelvek készülnek a nyíltabb tájékoztatás érdekében. A honvédségnél megkezdődött az alakulatok hagyományos neveinek és a katonai identitás visszaállítása. Emellett új ÁKK-vezérigazgatót és három helyettes államtitkárt is kineveztek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×