eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Tücsök, sáska, lisztkukac - ezt eszi leginkább Európa

Tücsök, sáska, lisztkukac - ezt eszi leginkább Európa

Magyarországon még nem engedélyezett a rovarok élelmiszerpiaci forgalmazása, de az Egyesült Államokban és több európai uniós tagállamban is rohamos tempóban fejlődik ez az ágazat - mondta az InfoRádióban az első magyar rovaripari konferencia szervezője, Pintér Richárd, a Szent István Egyetem doktorandusza.

A rovarevéssel foglalkozó kutatók eddig 2111 emberi fogyasztásra alkalmas fajt azonosítottak. Kultúráktól függ, hogy kinek melyik a legízletesebb, hiszen Thaiföldön a tutajpoloskát is előszeretettel fogyasztják,

az európai közízlésnek leginkább megfelelő faj a tücsök, a sáska és a lisztkukac.

Ezeknek viszonylag semleges az ízjegyük, ezért több módon felhasználhatók - mondta Pintér Richárd, a Szent István Egyetem doktorandusza.

Az első magyar rovaripari konferencia szervezője közölte, tavaly év közepétől engedélyezték haltakarmányozásra a rovareredetű alapanyagokat, de Amerikában és Ázsiában is dübörög már az élelmiszer-ipari felhasználása:

számos terméket állítanak elő, például energiaszeleteket, snackeket.

Magyarországon nem lehet forgalomba hozni rovarból készült élelmiszert, és az Európai Unió 80 százalékában is tiltott. Angliában, Belgiumban azonban már lehet vásárolni rovaros élelmiszereket.

"A rovaripar nagy lehetősége és jelentősége, hogy jóval kisebb ökológiai lábnyommal, jóval kisebb helyen, szerves melléktermékek jóval magasabb arányú felhasználásával állítható elő nagy mennyiségű, értékes tápanyag" - mondta Pintér Richárd. Hozzátette, a tenyésztés még nincs szabályozva, labilis a jogi háttér, de szem előtt kell tartani, hogy ugyanúgy kell viszonyulni a rovartenyésztéshez és -feldolgozáshoz, mint a hagyományos vágóállatokéhoz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Rengetegen halnak bele ebbe a betegségbe, pedig odafigyeléssel megelőzhető a kialakulása

Rengetegen halnak bele ebbe a betegségbe, pedig odafigyeléssel megelőzhető a kialakulása

Magyarországon 2022-ben a krónikus betegségek okozta halálesetek között a negyedik leggyakoribb volt a májbetegség. A krónikus májbetegek száma világszerte eléri a másfél milliárdot, és évente mintegy kétmillió ember hal meg ilyen betegség következtében – mondta az InfoRádióban a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikájának munkatársa abból az alkalomból, hogy idén is megtartják április 19-én a máj világnapját.

Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

A nagy nemzetközi sportesemények kapcsán általában a közvetlenül látható eredményeket értékeljük, vagyis a kimagasló sportteljesítményt, ugyanakkor sokan felhívják a figyelmet arra a hosszú évekig tartó munkára és a kitartásra is, amely egy-egy teljesítmény mögött áll – ez áll az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében, amely az olimpikonná válás árát vizsgálta.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
Dani Rodrik figyelmezteti az Egyesült Államokat: nem érdemes egy távolodó célt üldözni

Dani Rodrik figyelmezteti az Egyesült Államokat: nem érdemes egy távolodó célt üldözni

Számos ország közelmúltbeli esete azt mutatja, hogy a feldolgozóipari foglalkoztatás növelése ahhoz hasonló, mint amikor egy gyorsan távolodó célpontot üldöznénk. Az automatizálás és a képzettséget igénylő technológiák jelentősen valószínűtlenné tették, hogy a feldolgozóipar olyan munkaerő-felszívó hatással bírjon, mint amilyennel egykor rendelkezett. Ez azt jelenti, hogy a jövő „jó munkahelyeit” a szolgáltatóiparban kell megteremteni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×