Infostart.hu
eur:
357.76
usd:
306.54
bux:
132426.66
2026. május 15. péntek Szonja, Zsófia

Nem lehet előre kiszűrni az iskolai ámokfutókat - videóval

Tíz társát lőtte le egy fiatalember Finnországban egy szakiskolában, majd öngyilkosságot kísérelt meg. Az InfoRádió által megkérdezett agressziókutató szerint az ilyen cselekedet hátterében zavart személyiség áll, ám ez csak a szakemberek számára látható előre. Münnich Iván úgy véli: napjaink globalizált világában, ahol szabadon áramlik az információ, bárki bárhol találhat magának mintát egy ilyen cselekedet elkövetésére.

Lövöldözés tört ki kedden egy finnországi iskolában. A bűncselekmény az ország északnyugati részén, Kauhajoki városában történt. A lövöldöző az iskola 18, más források szerint 20 éves diákja. Hírügynökségi jelentések szerint az ámokfutásnak tíz halálos áldozata van. Az elkövető végül magát is fejbelőtte, de nem halt meg, így kórházba szállították.


Az InfoRádió Münnich Iván agressziókutatót kérdezte meg az eset kapcsán. Õ elmondta, feltételezhetjük, hogy az ámokfutó személyisége zavart. És nem kerülhetjük meg azt a kérdést sem, hogy van-e valamilyen minta az életében. Mamár, amikor korlátlanul áramlanak a hírek, könnyen szimpatikussá válhatnak például a amerikai iskolai ámokfutások elkövetői az arra érzékenyek számára - figyelmeztetett a szakértő.

Mint mondta, ha voltak is bármilyen előjelei az ámokfutásnak, ezeket csakis utólag tudjuk megállapítani. Hogy ezeket észrevegyük időben, ahhoz viszont tudományos intézményhálózatra lenne szükség. Hogy az esetlegesen érzékelt, zavart személyiségre utaló jelekre azonnal reagáljanak, az nem várható el a tanároktól, különösen egy kisvárosban nem.

Ugyanakkor nem szükséges, hogy az elkövető depressziós legyen - fűzte hozzá mindehhez Münnich Iván. Sőt, az öngyilkosság sem természetes velejárója az ilyen gyilkosságsorozatnak. Amikor viszont rájön az illető, hogy mit tett, akkor felmerülhet benne, hogy magával is végez, és gyakran ez meg is történik.

Itthon ugyan még nem történt hasonló, de a globalizáció miatt mindenki mindenről informálódik, így nem zárható ki, hogy egyszer itthon is bekövetkezik hasonló - figyelmeztetett Münnich Iván.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Megjelent a Magyar Közlönyben a lista, hogy a Tisza-kormány miket fog sürgősen kivizsgálni és nyilvánosságra hozni

Az új kormány első rendeletei azokról az ügyekről szólnak, amelyek kapcsán vizsgálatok indulnak és amilyen ügyeket nyilvánosságra fognak hozni. A pénzügyminiszter különleges jogköröket kapott, vizsgálják a kórházak klímáit, ügynökakták, kegyelmi ügy, titkos szerződések, kormányhatározatok – hosszú a lista.
inforadio
ARÉNA
2026.05.15. péntek, 18:00
Szlávik János
a Dél-Pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője
Kormányalakítás: megkezdődött az átadás-átvétel, Pintér Sándor vizsgálatot kért maga ellen

Kormányalakítás: megkezdődött az átadás-átvétel, Pintér Sándor vizsgálatot kért maga ellen

Május 13-ától hivatalosan is átvette az ország vezetését a Magyar Péter vezette Tisza-kormány, amely első, éjjelbe nyúló ülését az aszályra hivatkozva is Ópusztaszeren tartotta. Csütörtök délután megkezdődött az átadás-átvétel utolsó fázisa is. A volt kormány irányítói átadták posztjukat az újonnan megalakult Tisza-vezetésnek. Ruszin-Szendi Romulusz 10 új szabadnapot jelentett be az állománynak, és más nagy bejelentéseket is tett a minisztériumi munka kezdetéről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×