Infostart.hu
eur:
377.37
usd:
318.08
bux:
129337.52
2026. február 9. hétfő Abigél, Alex

Otthon Start Programiroda: Panyi MIklós a Kormányinfón elmondta a részleteket

20-25 ezer új lakás építését remélik az Otthon Start programtól. Az új programiroda a fejlesztéseket felügyeli majd, a fiatalok lakáshoz jutását segítő ingatlanprojektek kiemelt nemzetgazdasági beruházás minősítést kapnak.

Döntött a kormány: az új otthonteremtési támogatástípus koordinálására létrehozzák az Otthon Start Programirodát. Orbán Viktor miniszterelnök nem sokkal a szerda délutáni Kormányinfó előtt Facebook-oldalán jelezte az iroda felállítását.

Szerdán 15 órától Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kezdte el a Kormányinfót, amelyen Vitályos Eszter kormányszóvivő mellett részt vett Panyi Miklós, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára is.

Mint ismert, szeptember 1-jével elindul az Otthon Start program, a rendelet már kijött, a kapcsolódó csok-rendelet pedig már társadalmi egyeztetésen van – mondta Panyi Miklós, aki hosszan részletezte a konstrukció előnyeit. Hangsúlyozta: az első lakásvásárlók olcsón, 3 százalékos fix kamatozással juthatnak nagy összegű ingatlanhitelhez, és sok tízezren most törhetnek ki az albérleti létből.

A program az egész országban elérhető, használt és új ingatlanokra vonatkozóan egyaránt. A program árkorlátokat tartalmaz: 100 millió forintos árkorlátot a lakások és 150 millió forintos árkorlátot a házak esetén. A program igénybevételéhez mindössze 10 százalékos önerőre van szükség. Nincs árfolyamkockázat, nincs kamatkockázat, a havi törlesztőrészlet pedig jóval alacsonyabb, mint a piaci hitelek esetén. Számításaik szerint az Otthon Start program a havi törlesztőrészletekben 20 milliós hitelnél havi 60 ezer forintos, 50 milliós hitelnél már 150 ezer forintos havi törlesztőrészlet-megtakarítást jelent – mondta el az államtitkár.

A program több tízezer fiatalnak jelenthet segítséget, saját önálló egzisztencia megalapítását. Nagyon fontos, hogy a fix 3 százalékos hitel kombinálható lesz az egyéb támogatásokkal, a falusi csokkal, a babaváró hitellel. Így 2 gyerek válallása esetén már 80 millió, 3 gyerek vállalásával 100 millió forintnyi olcsó, fix kamatozású hitel lesz felvehető, és mindez kiegészíthető az egyéb otthonteremtési támogatási formákkal.

„Ez lesz a rendszerváltozás utáni legjelentősebb otthonteremtési program” – hangsúlyozta Panyi Miklós.

A kormány múlt szombaton indította el a programmal kapcsolatos, folyamatosan frissülő tájékoztató oldalt. Szeptember 1-jével hírlevél válik elérhetővé és egy applikáció is elkészül, a cél az, hogy mindenki frissen képbe kerülhessen és követni tudja a programmal kapcsolatos híreket. Ezért biztatnak mindenkit arra, hogy iratkozzon majd fel a hírlevélre.

A Miniszterelnökségen belül létrejön az Otthon Start Programiroda, amelynek feladata a kormányzati szereplőkkel való koordináció, a feladatok végrehajtása, új lakásépítések ösztönzése lesz

– jelentette be.

Felgyorsulnak azok a lakásfejlesztések, amelyek a fiatalok első otthonának megteremtését segítik. A bürokratikus ügyintézést is segítik, ezért a programiroda segítségével átminősítik a program céljait segítő ingatlanberuházásokat. Azoknak a projekteknek, amelyek legalább 250 lakás létrehozását célozzák, és a lakások legalább 70 százaléka belefér az árkorlátba, a kormány nemzetgazdaságilag kiemelt minősítést ad. Az ingatlanfejlesztéseket az iroda vizsgálja és minősíti az építésügyi minisztérium felügyeletével.

„A cél az, hogy 20-25 ezer új lakás legyen országszerte, amelyek fejlesztése a program nélkül nem indulna el” – mondta az államtitkár. A programiroda ezt a folyamatot felügyeli és segíti majd. A bankokkal is kapcsolatban állnak, a bankok készen állnak, és várhatóan a program meg fogja mozgatni az ingatlanpiacot.

„Látható, hogy nagy az érdeklődés, tízezreknek most lesz először esélyük kitörni az albérleti létből, és sok család most tudja majd eladni az ingatlanát, hogy nagyobba költözzön”

– hangsúlyozta az államtitkár, aki szerint öt év alatt több ezer új lakás fog épülni, és ez idő alatt mintegy 4500-5000 milliárd forintnyi építőipari beruházás indul be Magyarországon. Ez erős lendületet ad a lakás- és építőiparnak, adóbevételeket és munkahelyeket hoz. „Csak biztatni tudjuk a fiatalokat, figyeljék a híreket, tervezzenek és számoljanak, és éljenek a fix 3 százalékos hitel lehetőségével!” – mondta Panyi Miklós.

Címlapról ajánljuk
Elemző: ezt csak egyszer lehet eljátszani, és utána valószínűleg vége az iráni vezetésnek

Elemző: ezt csak egyszer lehet eljátszani, és utána valószínűleg vége az iráni vezetésnek

Irán nyilvánosságra hozta, mit lépne, ha az Egyesült Államok háborút indítana ellene. Teherán rakétazáporokat, proxyhaderők bevetését, kibertámadásokat, valamint a Hormuzi-szoros lezárását, azaz a globális olajszállítások megzavarását ígéri. A szoroson halad át a világ olaj- és LNG-termelésének a 20 százaléka, ugyanakkor ennek akadályozását nem véletlenül nem lépte még meg soha Teherán – mondta az InfoRádióban Tatár Mihály, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője.

Könnyedén áttelel a szőlőkabóca – Nem áll le a szőlőpusztulás, egy borvidék a legrosszabbra készül

Zalában több mint 200 ezer tőke szőlőt jelöltek ki kivágásra az aranyszínű sárgaság terjedése miatt. A Zalai Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke az InfoRádiónak azt mondta: a hideg tél sem állítja meg a fitoplazma terjedését.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Történelmi lépés Európában: gigaberuházással indult el az a techprojekt, ami mindent megváltoztathat

Történelmi lépés Európában: gigaberuházással indult el az a techprojekt, ami mindent megváltoztathat

Az Európai Unió elindította eddigi legnagyobb félvezető-kísérleti üzemét, a NanoIC-t az IMEC leuveni központjában. A 2,5 milliárd eurós beruházás a következő generációs, két nanométer alatti chiptechnológiák fejlesztését gyorsítja, amelyek kulcsfontosságúak a mesterséges intelligencia, az önvezető járművek, az egészségügy és a 6G-hálózatok számára - derül ki az Európai Bizottság közleményéből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×