Infostart.hu
eur:
385.83
usd:
331.62
bux:
116510.12
2026. január 10. szombat Melánia
a Male hands affected by blistering rash because of monkeypox or other viral infection on green background
Nyitókép: Halfpoint/Getty Images

Németországban is felütötte a fejét a rettegett kór új variánsa

Németországban is megjelent a majomhimlő új variánsa – erősítette meg kedden a Robert Koch Intézet (RKI) német járványügyi intézmény. Norvégiában a majomhimlő kevésbé súlyos változata okozta két megfertőződésről számoltak be kedden a hatóságok.

Először mutatták ki Németországban a majomhimlő Klád Ib variánsát, az érintett külföldön fertőződött meg, a vírust október 18-án mutatták ki a szervezetében - írta közleményében az egészségügyi minisztérium irányítása alá tartozó Robert Koch Intézet.

Az intézet hozzátette, hogy a vírust "szoros testi kontaktus" útján kapta el az illető, a fertőzés egészségügyi kockázata a német lakosságra nézve alacsony.

Az esetet Köln városában észlelték, a szóban forgó beteg egy 33 éves férfi, aki október 12-én került kórházba, és később elkülönítették a többi betegtől - közölte az észak-rajna-vesztfáliai egészségügyi minisztérium. A részletes vizsgálat eredményében feltüntetik: a beteg a Klád Ib vírusváltozattal fertőződött meg, amelyet a minisztérium szerint egy kelet-afrikai országban kaphatott el.

Kedden az oslói hatóságok is bejelentették, hogy Norvégiában két ember szervezetében is kimutatták a majomhimlő kevésbé súlyos, Klád II változatát. A hatóságok jelenleg a két kevésbé súlyos eset közötti összefüggést vizsgálják.

Európában először Svédországból jelentették augusztusban a majomhimlő Klád I vírusváltozat első megerősített, Afrikán kívüli esetét, a kontinensen továbbra is a Klád II változat a domináns.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) augusztus 14-én nemzetközi egészségügyi veszélyhelyzetet rendelt el a Klád Ib terjedése miatt, mert a szakemberek szerint ez a változat fertőzőbb és súlyosabb megbetegedést idézhet elő a korábban ismerteknél.

A Kongói Demokratikus Köztársaságban 2023 januárja óta a majomhimlő-járvány miatt 27 ezer megbetegedést és több mint 1100 halálesetet jelentettek. Az új variáns már Ugandában, Ruandában, Burundiban és Kenyában is megjelent.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) arra figyelmeztetett, hogy a majomhimlős fertőzöttek száma az elkövetkező hónapokban várhatóan növekedni fog, ezért minden európai uniós tagállamnak is fel kell készülnie a betegség terjedésére. Javasolták továbbá, hogy a tagállamok adjanak ki utazási tanácsokat a fertőzés által érintett területekre látogatók vagy onnan visszatérők számára, a szóban forgó területekre utazók pedig konzultáljanak egészségügyi szolgáltatójukkal a betegség elleni védőoltásra való jogosultsággal kapcsolatban.

Címlapról ajánljuk
Áram már mindenhol van, víz három helyen nincs - ülésezett az Operatív Törzs
hóhelyzet

Áram már mindenhol van, víz három helyen nincs - ülésezett az Operatív Törzs

Még mindig sok dolga van a mentőknek, és a szociális ellátó rendszerben dolgozóknak. Sok iskolában van tanítási szünet, 29-ben pedig online oktatás.

Öröm és kríziskezelés a hazai erdőkben – a kirándulóknak is üzentek a szakemberek

A havazás jót tett a hazai erdőknek, mert a hótakaró védi a növényeket a fagyok ellen – mondta az Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője az InfoRádióban. A vadgazdálkodásért felelős vadászok kríziskezelési üzemmódra tértek át az extrém hideg és a folyamatos havazás miatt, fontos a jól átgondolt etetés – hangsúlyozta Földvári Attila, az Országos Magyar Vadászkamara szóvivője.
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Újabb hidegfront éri el Magyarországot, elkezdett befagyni a Balaton – Híreink a hóhelyzetről szombaton

Újabb hidegfront éri el Magyarországot, elkezdett befagyni a Balaton – Híreink a hóhelyzetről szombaton

Több centiméter vastag jégréteg alakult ki a Balatonon, de egyelőre tilos és életveszélyes rámenni. Hamarosan újabb hidegfront éri el Magyarországot, ez havazást és hózáporokat is hozhat. Észak felől újabb hidegfront éri el az országot, amely többfelé havazást és hózáporokat okozhat. A front átvonulása nyomán a szél fokozatosan északnyugatira, majd északira fordul, és főként a Dunántúlon, illetve a Zemplén térségében erősen viharossá fokozódhat. Ezeken a területeken hófúvások kialakulására is készülni kell. Cikkünk folyamatosan frissül a hóhelyzet legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×